1. Ishrana kod bolesti giht

    Pitanje broj: #144811

    Poštovani,

    Mom rodjaku od 26 godina otkriven je giht. Ima problema u vezi ishrane. Neki doktori mu kažu da su dozvoljeni mliječni proizvodi i jaja, a neki da su zabranjeni. Da li nam možete ukratko objasniti šta od namirnica je dozvoljeno, a šta zabranjeno?

    Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 28. 05. 2017.
    • Poštovana,

      Osobe sa gihtom treba da održavaju normalnu telesnu težinu, izbegavaju alkohol i unosie dovoljnu količinu tečnosti (2 - 3 litre dnevno). Što se tiče ishrane, treba smanjiti na minimum unos namirnica bogatih purinima (crveno meso, divljač, masne ribe, piletina i iznutrice), naročito u akutnom napadu gihta. Jaja su preporučljiva i to u većim količinama jer su bogat izvor proteina, ali takođe ne u akutnom napadu. Meso treba da čini četvrtinu, a voće i povrće tri četvrtine dela obroka. Od povrća jesti sve, a u manjim količinama: spanać, mahunarke. Preporučljivo je uzimati sok od šargarepe, jabukovo sirće, sok od celera. Voće uzimati na prazan želudac, pola sata pre jela kako bi se najbolje iskoristile hranljive materije. Najviše se preporučuje grožđe.