1. farmaceut Iva Cvetković alergija na penicilin

    Pitanje broj: #147656

    Poštovani, postoji sumnja da je moje dete alergično na penicilin i eritromicin. Reakcija na oba leka je bila u vidu sitnog osipa po celom telu i on već godinama ne koristi nijedan lek iz grupe penicilina i makrolida. Veliki problem je čest bol u grlu kada lekar kaže da bi trebalo da koristi antibiotik. Da li možete da mi kažete da li je upotreba leka kao što je hemomicin takodje rizišno i u kojoj ustanovi se vrše alergoloska ispitivanja na lekove? Hvala vam

    Odgovoreno: 28. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Ukoliko je dete alergično na eritromicin, postoji mogućnost da bude alergično i na hemomycin, koji je takođe makrolidni antibiotik. U svakom slučaju lekar uvodi atibiotik kada je to potrebno, nemojte to raditi na svoju ruku. Na našem tržištu postoje bactoblis lozenge koje smanjuju mogućnost nastanka bakterijskih infekcija uha, grla i nosa, mogu se koristiti kao preventiva, ali su uspešne i kao terapija upala grla umesto antibiotika.