1. Koji lek da koristim umesto Tranexa?

    Pitanje broj: #649

    Bolujem od anksioznosti. Lekar mi je prepisao Fluxilan 20mg (flunisan), 1 tableta ujutru, Tergetol od 400mg 1/2 u podne i Tranex od 10mg uveče, pre spavanja. Od ove terapije osećam se znatno bolje. Medjutim, Tranexa više nema u apotekama i neće ga ni biti. Ksalol mi ne pomaže, budim se u 2, 3 sata po ponoći i na posao idem neispavan. San mi je neophodan jer bolujem i od šecerne bolesti-tip 2, hipertenzije i tahikardije. Imam 57 godina. Koji lek da koristim umesto Tranexa?

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.
    • Poštovani,

      S obzirom na terapiju i na psihosomatske bolesti, rekla bih da vrlo verovatno imate problema i sa napetošću, tako da bih Vam umesto Tranexa preporučila Bensedin, jer on ima dobar sedativni efekat i sporije se eliminiše iz organizma. Medjutim, postoji mogućnost da se bolji efekat može postići podizanjem doze Fluxilana ili Tegretola, ili čak uvodjenjem nešto drugačije terapije, (pogotovu ako anksiolitik uzimate dosta dugo). Osnovni princip je da se anksiolitici daju samo u početnoj fazi terapije, a dugotrajna terapija se primenjuju samo kod hroničnih oboljenja i to pod kontrolom lekara. Najbolje je da o tome popričate sa lekarom koji je ordinirao predhodnu terapiju.