1. Pravilna ishrana tokom posta

    Pitanje broj: #151597

    Poštovani,

    Iako postim svaki post pa i ovaj sada Vaskršnji ipak sam se ugojila, primećujem i sama po farmericama, a i ljudi sa strane to primećuju. Jeste post ali ja volim slatkiše i testenine, a to sve goji. Jedem beli hleb i pijem gazirane sokove, a i idem kasno u krevet posle ponoći. Čula sam za zelenu kafu, pila je jedna moja drugarica, pa i sama planiram da je kupim i pijem. Čitala sam i članak u novinama i to mo je sve primamljivo pa me zanima gde i kako može da se kupi? Mislim na francusku zelenu kafu. Zanima me i to da li postoji nutricionista u Kragujevcu (ja nisam čula zato i pitam)? Ranije sam bila protiv toga da mi neko priča šta da jedem, a sada mislim da je to zapravo dobro. Eto, to su moja pitanja. Primenjujem dijetu sa cimetom i medom tek sam počela.

    Odgovoreno: 30. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Na osnovu navedenog trebate promeniti sledeće: zamenite sokove vodom (8 čaša dnevno); belo brašno zamenite žitaricama od celog zrna ili integralnim brašnom, ili ukoliko ne možete da se prilagodite tome smanjite količinu belog brašna i testenina i konzumirajte ih u prvom delu dana. Slatkiše jedite posle obroka, ujutru ili popodne, najbolje bi bilo koju kockicu čokolade sa 70% ili više kakaa. Neka Vam večera bude do 20h. Imajte tri glavna obroka i po želji dve proteinske užine u vidu čaše jogurta ili kiselog mleka ili šaku orašastih plodova. Trudite se da jedete svakog dana u isto vreme. Počnite da se bavite nekim vidom fizičke aktivnosti svakoga dana, najbolje bi bilo na otvorenom. Zbog opterećenosti izgledom ste verovatno pod manjim stresom što dovodi do povećanja kortizona (hormon stresa) što dodatno otežava Vaše mršavljenje.
      Ukoliko Vam ovaj vid ishrane ne bude od pomoći posetite nutricionistu.