1. Artroskopija - raditi je ili ne?

    Pitanje broj: #169271

    Zbog bolova u kolenu i stvorenog zadebljanja uradila sam MR kolena koje sam pokazala ortopedu u Veljači i preporučena je artroskopija. Da li je po Vama nužna artroskopija kolena radi rupture meniska? Ruptura je dijagnosticirana još 2013.,ne znam ima li sad pogoršanja, ali tada je mišljenje jednog ortopeda bilo da operiram, a drugog da ne operiram, pa sam se odlučila za drugu opciju.

    Kakva je to ganglion cista? Kako se liječi?

    Nalaz: Ekstenzorni sustav koljena:Tetiva m. kvadricepsa, patelarni ligament i retinakuli patele su urednemorfologije.Patelofemoralni zglob:Patela je urednog oblika i položaja. Površne neravnine blaže stanjene hrskavicedonjeg pola lateralne fasete patele – hondromalacija IB st. Hrskavica tohleefemura bez osobitosti.Femorotibijalni zglob:Održana širina zgl. prostora FT zgloba uz urednu pokrovnu hrskavicu.Horizontalna linija degeneracija signala stražnjeg roga medijalnog meniska usmislu kronične lezije 2A st. Horiznotalna ruptura trupa i prednjeg rogalateralnog meniska do perifernog ruba uz masivnu perimeniskalnu ganglion cistupromjera 28 x 6,5 x 14 mm (AP x LL x CC). Susp.a plitka radijalna lezija bijelezone prijelaza trupa u prednji rog lateralnog meniska.Prednji i stražnji križniligament, medijalni kolateralni ligament, lateralni kolateralni ligamentkompleks, tetiva m. popliteusa, IT trakt i tetive PES anserinusa su urednemorfologije i intenziteta signala. ZAKLJUČAK: 1.Horizontalnaruptura trupa lateralnog meniska s perimeniskalnom cistom obodno dimenzija 28 x6,5 x 14 mm. Susp. plitka radijalna lezija bijele zone prijelaza trupa lateralnog meniska. 2.Lezija stražnjeg roga medijalnog meniska 2A st.

    Preporuča se pregled ortopeda. Kako mogu ublažiti bolove, nekad ih uopće ne osjećam, a nekad se valjda cista poveća pa boli i to dosta.

    Koje se vježbe preporučuju, mogu li voziti bicikl?

    Odgovoreno: 04. 05. 2020.

Komentari na pitanje: #169271

    • Imam 2 pitanja: 1.Majka mi ima 65 godina, i pri povredi ruke ili udarca nastane hematon postane ljubicasto i posle 2 3 nedelje se povuce. To se javi samo oko ruku nema nigde drugde na telu tj ne pojavljuje i to samo ako se povredi.( Msm pitanje je jel to opasno nesto ili? A ne boli je nista i ne smanjuje pokretr ruke )

      1. Dali je moguce operasiti koleno, majka mi ima reumatoidni artritis, ide ona i sve to polako al sigurno ,al ako bi mogla dalo postoji opcija da se operise ili tako nesto?

    • Dobar dan, imala sam pre dve nedelje operaciju kolena, endoprotezu. Kolika je preporučena dnevna šetnja i dokle s dve štake kada samo sa jednom početi?