1. Tumačenje laboratorijskih analiza krvi

    Pitanje broj: #163198

    Da li mi mozete reći nešto više o sledećim parametrima P-LCR 0.4 MID % 10.8 HGB 113 HCT 34 MCH 26.4 GVOZDJE 6.6 FERITIN 10.9 SEDIMENTACIJA 25/40 MCHC 308

    Odgovoreno: 29. 07. 2019.
    • P-LCR je procenat trombocita većeg prečnika od onih normalnih, čiji je prečnik 2-4 mikrometra. Kod vas je ova vrednost 40% i to je normalan nalaz. Druge nalaze je vaš lekar radio verovatno sa ciljem da ispita od kojeg tipa anemije bolujete i kako je lečiti.

      MID ćelije ne postoje. Pojedini stariji modeli brojača funkcionišu po principu propuštanja krvi kroz filtere različitih prečnika i tako krvne ćelije razlikuju samo na osnovu veličine.

      Tako su na primer neutrofilni granulocuti i veliki limfociti približno iste veličine, pa ih aparat međusobno ne razlikuje, i označava ih sa MID, pa ni lekaru ne daje dovoljno informacija, tako da laboratorije koje koriste ovakve aparate treba zaobići.

      Na osnovu ostalih dostavljenih podataka, zaključujem da je u pitanju sekundarna hiposideremijska anemija, nastala zbog povećanog gubitka gvožđa. Potrebno je da se najpre javite svom ginekologu, a potom (iako vas zbog godina neće niko savetovati na to) ipak uradite test na okultno krvarenje, davanjem stolice na pregled - FOB test). Tek tada možete pristupiti lečenju anemije u dogovoru sa vašim lekarom.

Komentari na pitanje: #163198

    • Molim za tumačenje. Šta je P- LCC, vrednost 94 i na šta ukazuje ukoliko je bilirubin direktni 4,3, a bilirubin ukupni 21,5. Ostali nalazi su u redu. Hvala unapred.

    • Sin ima 14 godina i aportista je. Na poslednje dve analize krvi i urina od letos do sada primetno je HCT 0,359 PDW 8.4 i P- LCR 11..5. Da li predlažete dodatne analize? I šta možemo da uradimo da to poboljšamo?

    • Moja kompletna krvna slika je u redu, osim Trombociti (3diff)-MPV-11,4 povećani za 0,4 i P-LCR - 0,4 a norma od 13-43, šta je to znači? Hvala Vama unapred.

    • Добар дан, вредност PLCR мог налаза крви је 10.1 проценат, гранулоцита 45.5 процената. Остале вредности су у реду. Савет?

    • Hematoloske analize su mi nize nego u normalu PDW 9,4. I drugi P-LCR 16,0 molim odgovor, imam 56 godina.

    • Molim vas da li je rezultat dobar radi se o detetu Plt je 416, plcr 9.8 gra 25.6,lym 66.6 lym 5.4 Urea 1.43 Hvala

    • Tamara Miljak 28. 04. 2022.

      Molim vas za mišljenje. Mcv 100.0,trombociti 117,pct 0,120,distribucija trombociti 10.8,nerutofilni granulociti % 43.200, rdw-cv 0.114,rdw-sd 41, 8, p - lcr 26800. Hvala

    • molim vas ima li razloga za brigu sa parametrima slike + gvozdje 21.9 , sedimentacija 4

    • Nalaz P-LCR je o.4 odsto, tako da sam ja pomislila da su ispod normale jer na aparatu na kojem su radjene analize referentne vrednosti su od 13 do 25. Tako da je parametar pokazao da je rezultat smanjen. Uz sve analize je radjen UZ, gde je slezina 125 mm (blago uvecana). Creva puna gasova i stolica tvrda. Da li to ukazuje na nešto?