1. Oticanje desne noge

    Pitanje broj: #164154

    Mom suprugu već neko vreme otiče cela desna noga, od stopala skroz do gore. Ne koristi nikakvu terapiju, nema otkrivenih oboljenja. Inače je zdrava osoba ili bar tako mislimo, ide redovno na sistematske preglede koji su za sada uredni. Ujutru otoka nema ili je znatno manji. Po ceo dan radi i na nogama je.

    Odgovoreno: 03. 10. 2019.
    • Noge mogu oticati iz više razloga: uzrok može biti u samim dubokim venama nogu, koje mogu biti oštećenih zalistaka. Bitno je da se noga pažljivo pregleda, ustanovi da li se radi o testastim ili elastičnim edemima, da li postoji razlika u lokalnoj temperaturi leve i desne noge, da se pažljivo ispalpiraju svi periferni arterijski pulsevi, na obe noge, uporedi boja kože, koja može biti normalna, bleda i plavkasta, cijanotična.

      Tada se može obaviti dopunska dijagnostika kolor doplerom krvnih sudova. Drugi uzrok edema može biti poremećaj funkcije bubrega, ili smanjeni ukupni proteini usled smanjene sintetske sktivnosti jetre, gde će nam korisne smernice dati biohemijski testovi krvi: urea, kreatinin, albumini, ukupni proteini, ast, alt, LDH. Takođe, uzrok edema može biti i srčana slabost, što je u vašem slučaju manje verovatno. Moguće je da se radi i o limfedemu različite etiologije, za koji je karakteristična vlažna koža noge.

Komentari na pitanje: #164154

    • Isto pitanje imam za oticanje desne noge ispod potkoljenice. Ujutro normalno, ali tijekom dana bilo nakon kretanja ili nakon sjedenja mi otiče potkoljenica. Imao operaciju hrskavice u desnom koljenu pre 4 mjeseca. Oticanje se pojavilo prije 20 dana. Inače sportaš i aktivan. Takođe, imam 55 godina.

    • Već mesec dana imam otok na desnoj nozi, tačnije čukalj sa spoljne strane stopala, i na pritisak prstom ostaje udubljenje. Desna noga je bez otoka, sve normalno. Šta može biti uzrok?

    • Već skoro godinu dana pratim oticanje desne potkoljenice. Ujutro je sve u redu, obe noge su iste. Navečer je desna deblja, naročito kod skočnog zgloba pa do koljena. Krvna slika mi je odlična, imam 77 godina. Dopler nije pokazao nikakva oštećenja. Prije 2-3 godine imao sam operaciju prostate, operaciju jetre (odstranjeno 2/3 ) i operaciju debelog crijeva, sve CA. Ne pijem nikakve ljekove osim ELIQUIS jer sam ranije prebolio plućnu emboliju. pa uzimam preventivno. Molim Vas za savjet. Hvala..

    • Molim Vas da mi odgovorite, Otice mi desna noga i zglob u toku dana,ujutro kad ustanem skoro da nema otoka,nije bolno, reuma faktor odradjen uredan,ultrazvuk abdomena,bubrezi ok.krvna slika komplet uredna,ultrazvuk srca uredan,slikan zglob nalaz ortopeda,ne sumnja na nista,mozda malo sa godinama,45 godina stara...sta raditi dalje ,sta mislite koji je uzrok?

    • Oticanje lijeve noge od kolena do zgloba skocnog , jako bolno i kolene se tesko savija. Uz stepenice idem dosta normalno, a niz stepenice jako tesko.

    • Moim za savet.Vec godinu dana imam strasan problem sa levom nogom.Bol osecam iz kuka,i natekne mi cela leva noga u kojoj se po mom misljenju nakupi voda Nakon popivene tablete za izbacivanje vode buxe mi malo lakse,i ponovo isto.Na poslu stojim 8 sati,tako da mi se javlja i bol.Molim za savet

    • Dobar dan.Imam problem sa desnom nogom,tacnije gornji dio stopala me boli i otice. Obuca mi ne odgovara pogotovo ako me steze u zglobu onda me prsti bole.Ne znam sta je uzrok,lijevo stooalo je ok.

    • Desna noga u clanku mi otice preko dana anocu nista volela bih da znam sta se desava hvala unapred

    • 377190!OOpln1EDtnH6bJuNQNuUNmJLMiQIQ3IJnGmN6gVgRk 14. 06. 2022.

      Postivani, molom vas za pomoc, sigurno mi je barem godinu dana konstantno itecena desna noga otok nikada ne spada u celisti, malo se smanji preko noci ali preko dana otok bude prilicni veliki i stvara mi problem pri hidu. Uradjen je kolor dopler krvnih sudova, ultrazvuj mekih tkiva i stopala i sve je u redu. Sta noze da budd razlig oticanja noge i sta bih trebala dodatni da proverim. Unapred vam puno hvala na odgovoru.

    • Imam problem sa oticanjem dela mišića iznad kolena svi rezultati krvi su ok neznam šta da radim uput za neku specijalizovanu kliniku ne mogu da dobijem jer nemaju dijagnozu pod kojom bi me poslali molim za pomoć

    • Desna noga u clanku mi otice preko dana anocu nista volela bih da znam sta se desava hvala unapred

    • Sanja Satarić 09. 06. 2020.

      Pre 15ak dana sam slučajno na ivičnjaku iskrenula članak leve noge. Od tada mi još otiče čukalj i počela je leva noga. Možete li mi reći šta je uzrok?

    • Već mesec dana imam otok na desnoj nozi, tačnije oko zgloba. Radila sam snimak, sve biohemijske analize, Asto test.. Sve je u redu. Po preporuci ortopeda, hladim nogu, mažem Diclofenac duo sprej.... Šta može biti uzrok?