1. Nejasno febrilno stanje

    Pitanje broj: #161635

    Moja majka svakih pet-šest dana dobija groznicu i visoku temperaturu (prošle srede je imala 40,2). Osim CRP-a vrednosti oko 100 i sedimentacije oko45-50 svi ostali rezultati su joj u granicama normale. Kada je u pitanju urin poslednji put je imala Esherichia colli 5000 i Streptococuc fecalis 5000. Gde god da je vodim niko ne zna šta joj je, da li možda možete da mi date neku ideju šta dalje?

    Odgovoreno: 11. 06. 2019.
    • Nalaz urinokulture koji ste mi opisali ukazuje na kontaminaciju prilikom uzimanja uzorka i ne može biti povezan sa opisanom kliničkom slikom. Kod Vaše majke imamo takozvani slučaj nejasnog febrilnog stanja, sa povišenim nespecifičnim parametrima zapaljenja, CRP i sedimentacija. U ovakvim slučajevima, najčešće se radi o jednom od tri entiteta. Prvo je potrebno obaviti pregled kod infektologa, kako bi se isključilo žarište infekcije koje može biti veoma različitih lokalizacija i uzročnika. Drugi entitet su reumatološke i autoimune bolesti, pa je neophodna konsultacija reumatologa, uz dopunske laboratorijske analize (ANA, RF, FIBRINOGEN...). U najgorem slučaju, moguće je da se radi i o nedijagnostikovanom malignitetu, u okviru paraneoplastičnog sindroma.