1. Strah zbog teškog disanja

    Pitanje broj: #151374

    Dobar dan,

    Naime, imam veliki strah i neku vrstu strepnje. Od moje 12. godine mi se javljalo otežano disanje. Posle jedno 6 godina počelo je otežano gutanje. Sada, u 20. godini, negde u aprilu prošle godine, pred spavanje mi se javi otežano disanje pa prođe. Od novembra sve do sad mi se svaki dan javlja otežano disanje, plitko, kratak dah. Stežu mi se mišići, živci u stomaku, usporen rad srca, mada je nekad i ubrzan. Ređa vrtoglavica, stezanje u grlu, knedla u grlu. Često merim puls, kao da ne mogu udahnuti do kraja i tu se uplašim, kao da me nazad bole pluća. Ostavila sam cigarete. Bila sam kod doktora opšte prakse, pritisak je dobar, pluća su odlično, srce takođe, nikad te probleme nisam imala. Doktor kaže da je na nervnoj bazi, imam veliki strah od gušenja i smrti. Doktor je prepisao Magnezijum direkt 300, a kks limfociti su 3,4. Molim Vas pomozite, imam veliki strah da nije kancer, angina, kičma, anksioznost, hipohondrija. Pomozite mi molim Vas.
    Hvala najlepše. Pozdrav

    Odgovoreno: 27. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Na osnovu simptoma koje ste naveli, njihove dinamike, polimorfnosti navedenih tegoba, vašeg životnog doba, sasvim sam sigurna da nema osnove za ozbiljnije organsko oboljenje i da se verovatno radi o hipersenzitivnoj osobi i nekom obliku psihosomatskog reagovanja Vašeg organizma. Takvo stanje može da iscrpi i vremenom da dovede do nekih drugih poremećaja zato se javite najpre lekaru opšte medicine, objasnite sistematično svoje tegobe, uradite osnovne laboratorijske analize, ekg, a potom po potrebi pregled interniste koji će sve to sagledati uz obaveznu konsultaciju psihijatra i psihologa koji će Vam dati najbolje smernice da sve to prevaziđete i da rešite te strahove i neugodnosti.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #151374

    • Imam otežano disanje, ali zavisi kako kada, nekad me to ne muči uopšte,a nekad ne mogu da podnesem kolko me steže u grlu i pomalo u plućima. Bukvalno moram da krenem zevati i tek posle dva, tri zevanja dođem do daha.Imam 17god i nisam pušač.

    • Imam problem sa disanjem ali samo kada razmisljam o tome, i evo 2 meseca konstantno mislim o tome kako disem i smatram da ne disem pravilno i to mi stvara ogromnu paniku. Bukvalno kao opsesivna misao o disanju. Kako izbaciti iz glave takvu misao? :) Hvala

    • Otežano disanje mi se najčešće javlja pred spavanje kao da me bole pluća kad udahnem a sumnjam u takozvana ,,pileća prsa" na grudima imam 16 godina pa ako neko struĉniji može da mi objasni hvala unaprijed...