1. Bakterija proteus mirabilis

    Pitanje broj: #153106

    Poštovani,

    Pre nekoliko dana u urinokulturi mi je nađena bakterija proteus mirabilis, napominjem da imam i pesak. Od čega se dobija ta bakterija, može li da postoji godinama, a da se ne detektuje?

    Odgovoreno: 03. 03. 2018.
    • Poštovana,

      Pomenuta bakterija je sastavni deo flore svakog čoveka u digestivnom traktu. Posle e. colli, to je najčešći izazivač urinarnih infekcija. Obično nastaje kontaminacijom spoljašnjeg dela uretre, češće se javlja kod osoba ženskog pola zbog anatomske blizine uretre i analne regije gde se ova bakterija nalazi. Česta je kod osoba sa urođenim anomalijama urinarnog trakta. Obično se javlja kod pada imuniteta.
      S obzirom da se radi o bakteriji koja može stvorite rezistentnost na antibiotike, preporučujem da se antibiotska terapija uvede posle antibiograna i urinokulture.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #153106

    • Radila sam bris uha, duži perio imam probleme, i pokazalo je da postoji bakterija proteus mirabilis. Za mjesec dana sam zakazala kod ORL specijaliste, ali molim za Vaše mišljenje, ako je moguće da mi kažete uzrok i način liječenja. Hvala.