U rodu Proteus se nalaze dve vrste: Proteus mirabilis i Proteus vulgaris. Obe vrste pripadaju grupi Gram negativnih bakterija, štapićastog obilka. Imaju peritrihijalno raspoređene flagele i vrlo su pokretljivi. Nemaju sposobnost sinteze kapsule. Lako se kultivišu na jednostavnim hranljivim podlogama. Kao i ostale bakterije iz porodice Eneterobacteriaceae rastu i razmnožavaju se kako u aerobnim tako i u anaerobnim uslovima (fakultativni anaerobi). Kultura Proteusa ima neprijatan miris na trulež.
Patološki (medicinski) značaj
Proteusi su široko rasprostarnjeni u prirodi, prisutni su u zemljištu, vodi i namirnicama. Prilagođeni su i parazitskom načinu života. Tipični su predstavnici oportunističkih bakterija, što znači da počinju da se razmnožavaju kada padne imunitet organizma. Ulaze u sastav fiziološke mikroflore digestivnog trakta. P.mirabilis češće izaziva oboljenja ljudi nego P.vulgaris. Značajan medicnski problem predstavljaju Proteusom izazvane urinarne infekcije, meningitisi i infekcije rana, a naročito intrahospitalne infekcije kao što su: infekcije mekih tkiva, pneumonija, absces pluća, septikemija i dr.
Mikrobiološka dijagnostika
Bakteriološko - serološka dijagnoza se postavlja pregledom materijala uzetog od pacijenta: urin, likvor, bris rane, ispljuvak, krv i dr. Materijal se zasejava na odgovarajuće hranljive podloge - najčešće hranljivi bujon, endo agar i krvni agar, a zatim se vrši ispitivanje mikroskopskih, kulturelnih, fiziološko - biohemijskih i antigenskih osobina.
Lečenje
Iako je većina sojeva osetljiva na ampicilin, cefalotin i aminoglikozidne antibiotike, nisu retki sojevi rezistentni na veći broj antibiotika i/ili hemioterapeutika. Zbog toga je neophodno rezultat mikrobiološke analize dopuniti antibiogramom.
Imam problem sa devojcicom koja ima 3godine, 4ti put nam se vraca Proteus iako ispijemo antibiotik do kraja. Molim sve koji znaju kako da sprecimo da se proteus ponovo vrati da nam pisu komentare.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti