1. Imam čudan ukus u grlu i promene na jeziku

    Pitanje broj: #162821

    Već dva dana sve vreme imam čudan ukus u grlu. Danas sam primetila i da na korenu jezika imam neke plikove koji ne bole na dodir. Prošle nedelje sam pila antibiotik za upalu sinusa, ne znam da li to ima neke veze. Šta bi to moglo biti i da li treba da posetim lekara?

    Odgovoreno: 06. 07. 2019.
    • Na osnovu prezentovanih simptoma možemo posumnjati da se radi o oralnoj kandidijazi tj. gljivičnom oboljenju usta. Obično se javlja sa padom imuniteta, nakon uzimanja jakih antibiotika, kao i kod osoba koje su predisponirane tom oboljenju ( dijabetičari, pacijenti sa imunodeficijencijom, malignitetima). Stanje nije opasno po život, ali izaziva nelagodnost. Leči se uzimanjem oralnih gelova u toku 7 dana.

      Moj savet Vam je da posetite Vašeg izabranog lekara da potvrdi naše sumnje i da Vam prepiše odgovarajuću terapiju.