Moj otac (1963.god) vec mjesec dana trpi povremenu bol koja se mijenja. Pocelo je u donjem dijelu leđa (rtg-om ustanovljene lumbalne degenerativne promjene), zatim je isao kod fizioterapeuta koji je riješio problem u donjem dijelu leđa no od tada ga boli desni kuk. Zatim je išao kod kardiologa na ultrazvuk srca i abdomena (nalaz je bio uredan) no nakon pregleda dva tjedna je trpio bol ispod srca kao na plućima. Kada je ta bol prošla, premjestila de na desni dio pluća, izvadili smo nalaze i CRP mu je bio 160, leukociti 15, završio je u bolnici gdje vec mjesec dana sumnjaju na malignu novotvorevinu pluća sa sekundarizmima na kostima. Dva puta je rađena bronhoskopija i nijednom nije nađena nikakva tumorska stanica, nego jaka upala. Tumorski markeri su ovoga stanja: NSE= 34,4; CYFRA 21-1=48.8; CA 19-9=8.45. Također nalazi,kalcij 2,28. Narednih dana će se odraditi punkcija pod ctom, no zanima me da li je moguće da nije pronađena niti jedna tumorska stanica dva na obje bronhoskopije. Svjesna sam činjenice da je stanje ozbiljno i da su tumorski markeri povišeni, no meni kao laiku ne čine se povišeni mnogo s obzirom da se sumnja na malignu tvorevinu. Da li postoji mugućnost da se radi o nekoj autoimunoj bolesti ili je isključivo karcinom? Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 14. 01. 2021.
    • Potrebno je uraditi MSCT grudnog koša da bi se ustanovilo da li je u pitanju rak pluća. Ipak, lečenje se ne može započeti ako se ne dobije dobar isečak, gde se najpre odredi  histopatološki tip tumora, a potom odrede imunohistohemijskim metodama i parametri za imunoterapiju ili biološku terapiju (PDL i dr.).