1. Tumor prostate

    Pitanje broj: #155915

    Poštovani,

    Moj otac ima 60 godina, i ima tumor prostate. Prvi psa je bio 15, a drugi 20 i nakon toga je predložena biopsija. Nakon 15 dana od biopsije dobijeni su sledeći rezultati, pa ako možete da ih protumačite. Dijagnoze: adenocarcinoma prostate g3, gleason score 8 (4+4) - gradus prognosticka grupa 4, tumor volumen 10% . Neoplasia intraepithelialis prostate pin high grade focalis. U oko 10% volumena tkiva prostate prisutan je acinarni tip adenokarcinoma, identicne primarne i sekundarne forme rasta: gleason gradus 4- fuzionisane mikroacinarne tumorske strukture. Fragment tumorskog tkiva odrzava se dodatnim serijama preseka. Perineuralna invazija nije vidjena. Fokalno u tkivu prostate prisutna je histoloska slika naborane varijante intraepitelne neoplazije prostate visokog gradusa.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 02. 2018.
    • Poštovani,

      Na osnovu inicijalnog psa (psa koji je detektovan neposredno pre biopsije) i gleason scora radi se o high risk tumoru prostate. High risk znacč da postoji povećana verovatnoća širenja bolesti u okolne strukture u odnosu na tumore prostate sa manjim inicijalnim psa i nižim gleason scorom. Tako da je u svakom slučaju neophodno načiniti imidzing abdmoemna i male karlice (magnet ili ct u zavisnosti od mišljenja Vašeg ordinirajućeg lekara), rtg srca i pluća i eventualno scintigrafija skeleta, po dobijanju nalaza odluku o lečenju donosi nadležni konzilijum. Postoji mogućnost dobijanja hormonske terapije lhrh agonisti uz radikalnu zračnu terapiju, operativno lečenje itd. . . Ovisno o stadijumu bolesti, koji se određuje na osnovu predhodno pomenutih dopunskih nalaza.