1. Tumor nepoznate primarne lokalizacije

    Pitanje broj: #155419

    Poštovani,

    Molim Vas da mi objasnite sledeće dijagnoze. Završna dijagnoza c800 zloćudni tumor nepoznate primarne lokalizacije, kao što je navedeno neoplasma malignum, primarium locus ignotum, sic dictum 469 zastoj srca, neoznačen institio cordis, non specificata r092, zastoj disanja stasis respiratoria 313 nakupljanje tečnosti u perikardu nezapaljenskog porekla exudatio pericardii non inflammatoria 148, treperenje pretkomora i lepršanje pretkomora fibrillatio atriorum et fluctuatio atriorum. Ostale dijagnoze j90 grip, virus dokazan influenza, virus identificatum.

    Odgovoreno: 17. 02. 2018.
    • Poštovana,

      Nije mi jasan osnovni uzrok hospitalizacije. Ali ukoliko se maligna bolest manifestuje malignim izlivom tečnosti u perikard, takvo stanje nazivamo effusion pericardi, a može da se javi i stanje koje je opasno po život i tada se postavlja dijagnoza tamponada cordis. Tamponada srca znači da se tečnost u srčanoj maramici toliko brzo nakupila da srce više ne može da kuca. Razvija srčana insuficijancija. Lečenje je urgentna hospitalizacija i punkcija perikarda sa drenažom. Taj sadržaj se obavezno šalje na orjentacioni pregled patologa koji pokušava da detektuje elementa maligniteta -maligne ćelije. Patolog ne može da da prezime i ime tumora kojeg je našao na ovaj način, a pojava maligne efuzije u perikardu je inače znak proširene maligne bolesti neke primarne (glavne lokalizacije) kao npr. Efusia perikarda kod primarnog karcinoma pluća ili dojke. Zato je zaključena dijagnoza tumor nepoznate primarne lokalizacije. Primarna lokalizacija tumora se detektuje daljim dijagnostickim ispitivanjem ili kliničkom autopsijom.