1. Tumačenje nalaza bronhoskopije

    Pitanje broj: #155167

    Poštovani,

    Da li možete da mi protumačite nalaz bronhoskopije. U pitanju je moj otac. Ima 60 godina, sve je počelo upalom pluća u novembru i tada počinje sve. Ležao je u bolnici 10 dana gde mu ništa nisu uradili, rekli su mu da ima vodu u desnom plućnom krilu i nisu ništa uradili jer im ne radi skener. Tada je krenuo dalje i u jednoj od bolnica u Beogradu kreće na prave preglede. Urađen mu ct i bronhoskopija, rezultati bronhoskopije (slika). Zanima me da li znate koji je stadijum, šta i kako? Doktor nam je rekao da će ići na hemoterapije i to je to. Trenutno čeka rezultate sa medicinskog fakulteta jer je odneo neku pločicu tamo.

    Odgovoreno: 17. 02. 2018.
    • Poštovana,

      U prilozenoj dokumentaciji je tumor staziran ako t3n2m1 što odgovora proširenoj malignoj bolesti. Terapijski modalietet obično zavisi od histologije tumora (imena i prezimena tumora), stadijuma bolesti, i opšteg stanja pacijenta. U svakom slučaju ukoliko je opšte stanje pacijenta uslovno dobro i lab analize uslovno tolerantne vid lečenja raširenih malignih bolesti, pa i ove bi bio primena sistemske hemoterapije. Postoji više protokola za primenu različitih lekova, uglavnom se koristi kombinacija istih. Režim davanja zavisi od imena i prezimena tumora s toga je pločica otišla na medicinski fakultet u ref. laboratoriju. Odluku o lečenju donosi nadležni konzilijum po pristizanju svih nalaza.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #155167

    • Dobar dan, 20.10. sam imala upalu pluća sa desne strane, nakon antibiotika RTG je pokazao da se to povlači, međutim kako me još malo bolilo s lijeve strane, išla sam na CT pluća i na toj desnoj strani di je bila upala je nađen čvorić oko 3 mm: premali za analizu. Sve je drugo ok, nema sjena, limfni čvorovi su ok. Doktorica me prioritetno šalje na pregled kod pulmologa, kao da se radi o karcinomu.

    • Otac je hospitalizovan zbog visokog krvnog pritiska i iskasljavanja krvi. U prilogu Vam šaljem nalaz CT-a pluća. Za dalje je predložena bronhoskopija, da li na osnovu CT-a ima indicije ka tumoru pluca?

    • Pozdrav. Dijete od 2 godine,ima neku sjenu na plucima. Treba se raditi bronhoskopija. Sta tu moze da bude,osim toga da nesto progutala,pa ostalo?

    • Molim vas sta znaci PRVA KLASIFIKACIJA u patoloskom nalazu bronhoskopije radi situacije sa koronom ne mogu doci do pulmologa jos pise da postoji zariste Ali vec na mikrobiologiji su ustanovili streptococcus pneumoniae pijam antibiotic pa samo me animal ova PRVA KLASIFIKACIJA sta znaci? Hvala vam puno

    • Moj suprug je na osnovu RTG nalaza i sjene u levom plućnom krilu uradio CT i bronhoskopiju. Na CT-u je vidljivo nekoliko splitarnih plućnih čvorova, od kojih su svi manji od 1cm, a jedan je 11mm. Bronhoskopom nisu mogli doći do tog velikog čvora, niti biopsenom iglom. Šta raditi dalje? Uzorci nisu maligni, niti je u 4 citopatološka nalaza nađena maligna stanica. Doktor kaže da sačekamo da vidimo da li raste ili da idemo na operaciju pa ćemo tek tada znati šta je.