1. Mamografski pregled dojke

    Pitanje broj: #160050

    Poštovani, moja majka je prošle sedmice prvi put uradila mamografiju. Na nalazu je navedeno sljedeće: "Dojke su acr b tipa građe, sa fibrozno izmijenjenim žljezdanim parenhimom. U glk lijeve dojke intramamarni limfni čvor, primjerene veličine, lipomatoznog hilusa. Nema izdvajanja mekotkivnih promjena malignih karakteristika, nema patoloških mikrokalcifikata malignih karakteristika. Mamile kože i potkožno tkivo bez patoloških promjena. U aksilama nema patoloških promjena. Bi Rads 2 mamografski pregled je potrebno dopuniti ultrazučnim pregledom dojki i aksila."
    Moja majka ima 53 godine, prije 4 godine je ušla u menopauzu. Nepušač je, ne pije nikakvu terapiju, ima normalan krvni pritisak i nema zdravstvenih problema. Prije oko 2 mjeseca je radila nalaze krvi i imala je hemoglobin 90, pa su je uputili na dalje pretrage, između ostalog i na mamografiju. Radila je i tumor markere i bili su uredni. Pošto odmah nije mogla dobiti termin za mamografiju, tek prosle sedmice je i to obavila. Inače vrijednost hemoglobina je sada 130, a daljim pretragama nije utvrđeno ništa sem anemije. Zanima me samo, ako možete da mi pojasnite ovaj nalaz mamografije vezano za ovaj limfni čvor i fibrozno izmijenjeni žljezdani parenhim? Navedeno je da uradi i uz dojki i aksila, a termin je dobila u državnoj bolnici tek 31.07.2019, pa Vas pitam da li je neophodno i hitno da uradi UZ prije. Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovana,
      U toku starenja, dojke se menjaju i propdaju-žlezdano tkivo se zamenjuje vezivom-fibrozna gradja dojki. Taj proves je normalan i neizbežan. Sve žlezde koje se opisuju kao masno izmenjenje itd. su normalne. Dakle, Bi Rads 2 znači normalan nalaz na mamografiji. Medjutim, odredjene mektkivne promene i limfne žlezde se bolje vide UZ-om. Nalaz UZ-a nije potrebno hitno uraditi. Obično na izveštaju mamografije ukoliko traže dodatnu dijagnostiku navode i za koliko meseci ju je potreno načiniti. Ukoliko to nije slučaj, a radiolog je rekao da je potrebno dopuniti nalaze UZ pregledom, načiniti isti u provatnoj ordinaciji, jer tada ipak nema puno smisla da se ceka do narednie godine. Verovatno radiolog želi da dodatno proveri tu limfnu žlezdu i da proveri axile (pazuhe), jer se ovi ne vide na mamografiji. Ali takođe ne treba zaboraviti da je potrebno načiniti i kolposkopiju-pregled grlića materice, kao i test na okultno krvarenje u stolici.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #160050

    • Poštovani, još jednom vam se zahvaljujem na odgovoru. Moja majka ide redovno na preglede kod ginekologa i sve je u redu. Radila je i nalaz stolice na okulatorno krvarenje i bio je uredan. Znači u njenom slučaju nije hitno potrebno uraditi uz dojki i aksila?