1. Lečenje karcinoma prostate

    Pitanje broj: #155921

    Poštovani,

    Mom ocu je pronađen karcinom prostate, a nalaz biopsije je: gleason score 7[4+3], tumorski volumen manji od 2% , tercijalni gradus 5, na otpusnoj listi urologa piše umvisivum malignus prostatie c 61. Čitao sam da ova srednja ocena daje metastaze na kostima, a mog oca bole kosti od desne strane. Inače javio se konzilijumu u kc Niš, ali nisu mu mogli reći da li će biti operacija ili terapija, pošto nisu odradili skener u bolnici u Pirotu. Uskoro radimo skener pa ćemo videti. Koliko je opasan nalaz biopsije po Vašem mišljenju i koliko on može kvalitetno živeti? Sada ga na primer boli 2 dana kod desne strane leđa, pa ga ne boli posle 2, 3 dana. Svestan sam da je to znak metastaza. Kakva je Vaša procena prema rezultatima biopsije?

    Odgovoreno: 17. 02. 2018.
    • Poštovani,

      Vrlo je bitno dati podatak i o inicijalnom psa. To je nivo psa koji je detektovan kada je urađena biopsija. Svakako je potrebno uraditi neku od imidzing metoda abdomena i male karlice, a u zavisnosti od nivoa inic psa i s obzirom na kliničku sliku bola u leđima, eventualno je indikovano uraditi scintigrafiju skeleta. Mada opet tuomor vol. Od 2% je dobar nalaz i govori u prilog lokalizovane bolesti. Glison 7 je u prinicpu intermideijarni rizik za širenje bolesti van prostate, ali opet nemam sve podatke kao npr. inicijalni psa radi kompletne procene rizika. Ali sve u svemu modalitet lečenja se odlučuje na konzilijumu po pristizanju nalaza. Pored operacije postoji mogućnost davanja hormonske terapije lhrh agonistima i primena radikalne radioterapije prostate.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #155921

    • Poštovanje, Imam 82 godine. Inicijalni PSA 11,64ng/ml (marta 2022), Biopsija 12. jula 2022. godine u 1 od 6 polja levo definiše MICROFOCUS adenokarcinoma prostate Gleason skor 4+3. Gradus 3. Desno: prostatitis chr. DRT: prostata veličine kajsije, na levom lobusu se pipa manja površina čvrste konzistancije, prostata se ograničava, elasticna je, sulkus negativan. Volumen prostate 70 cc. MSCT abdomena i male karlice pre godinu dana i sada b.o. Subjektivno bez simptoma. Nema komorbiditeta. Tokom cele godine 2022. i do jula 2023. PSA nesto preko 10 ng/mL). Od jula 2023. g. nagle fluktuacije tPSA 15, 18, 15, 18, pad na 13,14 ng/mL. i ponovo porast na 16,44. . Pitanje: da li to moze biti apsolutno dovoljan signal za neku terapijsku intervencjju (do sada aktivni nadzor). Koja bi terapijska Intrrvencija bi bila smislena? Sajber nož? HIFU? Krioablac ja? Klasicna radioterapija? Hvala na odgovoru. Miomir .

    • Zaboravio sam malopre da kazem da je nivo psa bio 8, 73, pre biopsije pa je bil osumnjivo da se radi biopsija koja je pokazala gleason score 7 (4+3) , tumorski volumen manji od 2% , tercijalni gradus 5, pre neki dan sam napisao poruku pitali ste me za psa, sada je opet dao krv pre zakazanog skenera koji radi 27 februara, zbog cega mu doktor nije dao prelog dali operacija il iradio terapija, inace ma blage bolove kako kaze, ali nisu mucni pa se zbog toga plasim, adinocarcinoma malignus umvisivum c 61 je otpusna lista od uroloskog sektora iz pirota. Rekao je doktor onkologije KC Nis da ce raditi jos tamo neka ispitivanaj kako bi utvrdio ali nije moga bez skenera da mu kaze terapiju, eto to su zaboravili odraditi iz urologije iz pirota, hvala puno za informaciju samo sam napisao nivo psa pre biospije, sada je vadio krv, dal ce opet ispitati psa ne znam. . . .