1. Terapija duktalnog invazivnog karcinoma

    Pitanje broj: #159556

    Moja majka je pre 17 godila imala rak dojke u levoj dojci, preživela je. Histološka dijagnoza tada: ca ductalis mammae invasium et infiltrativum pt2, hg: iii, ng: ii, meta in lnn (6/6) . U ostatku dojke maligni proces nije prisutan. Dijagnoza tada: st: post amputationem mammae sin sec. Madden (13. 06. 2001. Hkn) . Residua glandullae mammae. St. Post ht ac c. Iv. St. Post irrad. Postoperativa. Stpost ro castrationem. St. Post hormonoth. Nolvadex (5 godina) . Tu mammae dex (glk 12mm) . Lymphadenopathia axillae dex.
    U septembru ove godine je operisala rak na drugoj dojci. Dg posle core biopsije: u dostavljenom biopsijskom uzorku prisutan je tumorski proces tipa: carcinoma ductale invasium mammae (sa područjima apokrine diferencijacije) , hg: ii; ng: ii-iii (u dostavljenim uzorcima) . B5. Pr+6, er+8, her 2 2+ (sish (-) ki 67 36% dg posle operacije i odstranjivanja dojke: st. Post biopsiam mammae. U preostalom tkivu dojke prisutan je rezidualni tumor tipa: carcinoma ductale invasium (nst) mammae desmoplasticum g: 2, nottingham score 7 (t=2, p=3, m=2) , pt2 (u dostavljenom uzorku) ostale promene: dysplasia fibrosa microcystica. Hyperplasia epithelialis ductalis typica. Ectasia ductalis cum atrophia loburalis. Pripadajuća koža d. O. Aksila: lymphonodi sine metastasibus (0/14) . Hyperplasia folicularis reactiva lymphonodorum. Sinus histioyitosis. Lipolymhonodorum. Klasifikacija ptnm: t2 n0 (0/14) mx.
    Molim Vas za mišljenje što se tiče dalje terapije. Imamo dva različita mišljenja, i puno bi mi značilo ukoliko biste dali svoje mišljenje u vezi daljeg lečenja.

    Odgovoreno: 24. 11. 2018.
    • Poštovana,
      Dalja terapija bi podrazumevala verovatno primenu adjuvantne hemioterapije, imunoterapije herceptinom, potom postoperativna rt uz hormonoterapiju druge linije. U svakom slučaju dalje lečenje i praćenje je potrebno. S obzirom na anamnezu pacijentkinje potrebno je istu prezentovati konzilijumu za onkologiju u regionalnom medicinskom centru sa uz abdomena, rtg srca i pluca, kks, le formula, se, lab analize, cea, ca -15-3.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #159556

    • Izvinite, samo da Vas pitam, moj tata ima rak na jeziku. Hemioterapiju je izdržao dobro, a zrečenje nije sve, samo pola. Sad treba na skener pa da odluče dalje i prešao je u drugu fazu. Hoće li se izlečiti, je l ima neki lek koji se kupuje privatno ili neka privatna klinika? Šta treba da jede?