1. Prognoza raka debelog creva

    Pitanje broj: #159374

    Majka mi je oboljela od raka debelog crijeva. Bez metastaza na ostalim organima. Međutim, prilikom operacije pronađeno je u 6 limfnih čvorova od 12 testiranih. Zanima me kakve su prognoze? Ona je počela da prima terapiju. Propisano joj je 4 ciklusa u 6 mjeseci. Kapetral tablete i još nešto u vidu infuzije što prima, nisam bas najsigurnija naziv. Terapiju za sada podnosi dobro, bez nuspojava. Da napomenem da je radila ct abdomena i male karlice neposredno prije operacije i da je ct potpuno uredan, svaki organ je b.o. Prilikom operacije, hirurg joj je odstranio desni jajnik i jajovod, iz preventivnih razloga, jer je bio neposredno u blizini tumora. On je takođe istakao da su ostali organi ok. I još da kazem, prije terapije je radila tumor markere i nalaz je takođe potpuno uredan.

    Odgovoreno: 24. 11. 2018.
    • Poštovana,
      Savete koje sam dobio od starijih lekara je da se o prognozama ne govori. Jednostavno preživljavanje zavisi od biologije tumora, biologije domaćina, osetljvosti domaćina na th, osetljivosti tumora na th. O mnogim ovim pitanjima se intenzivno piše i istražuje. Statistike se mogu pogledati i na internetu, ali na kraju krajeva svaki pacijent je slučaj za sebe. Punu anamnezu i evaluaciju pacijentkinje nemam, ali radilo se o lokalno uznapredovaloj bolesti, koja se proširila na te najbliže limfne žlezde, zbog čega je ht i pripisana, kao sistemski vid lečenja. Dobro podnošenje ove ozbiljne terapije i operacije govori o dobrom opštem stanju pacijenta što jeste svojevrsni dobar znak. Ali u onkologiji kao i u životu nema garancija.