Imam 30. god udata, dete 5.god. Poslednjih nedelju-dve hladna mi je cela desna šaka. Stisak sa obe šake istovremeno mi je podjednako jak. Temperatura šake raste ako je intenzivno masiram. Ruka nije povredjena, nije otečena, normalno je upotrebljavam. Osećaj je neprijatan.
da li je promenjena boja kože na desnoj šaci, u smislu da je modrija? Uradite rentgen vratne kičme, EMNG ruku. Do tada preporučujem drag.Trental 400 2x1 (posle jela), tbl.Aspirin protect 100 1x1, drag.Beviplex 3x1. Javite se sa odgovorom i nalazima.
operisana sam 30.10.2001.g tu mammae 1.sin.c 50.9. Bila sam na zračenju i primala hemoterapiju. Od aprila 2002. uvedena mi je terapija nolvadex in cursu, koju još uvek koristim. Već duže vreme imam bolove u nogama što mi otežava kretanje i bolove u donjem delu kičme. Od prošle godine su mi povećani markeri CA15-3 =242,8, CA 125 = 35,31 i CEA = 5,7. Zabrinuta sam da li se bolest proširila? Napominjem i da sam dijabetičar. Koristim INSULATARD NOVOLET ujutru 22 i uveče 16 i ACTRAPID NOVOLET ujutru 12 i uveče 4. Takodje su mi povećani i trigliceridi 12,10, holesterol 9,80.
Molila bih Vas da mi odgovorite šta da radim? Jako sam zabrinuta. Da li postoji još neka terapija osim NOLVADEXA koji već dugo koristim? Radila sam skener kičme i snimala pluća. Rekli su mi da je sve u redu, da nema znakova bolesti, osim diskopatije. Takodje me zanima zašto su prisutni bolovi u kičmi i nogama ako nema ništa na snimku? Šta bih još trebala da uradim od dodatnih analiza?
diskopatija je dovoljan razlog za bolove u kičmi i nogama, to nije ništa na nalazu. S druge strane kao jedna od komplikacija šećerne bolesti može se pojaviti dijabetesna polineuropatija koja isto može dati bolove u nogama uz trnjenje, žarenje, mravinjanje, grčeve... Mada je diskopatija uopštena dijagnoza za CT snimak koji vidi preciznije. Bilo bi dobro da uradite MR LS kičme i EMNG nogu. Do tada preporučujem terapiju tbl.Movalis 15mg 2x1, tbl.Mydocalm 3x1 za bolove i opuštanje mišića, a za masnoću u krvi preporučujem uz dijetu tbl.Sortis 20mg 1 uveče. Javite se sa nalazima da bi eventualno korigovali ili dopunili terapiju.
Moj brat ima 39 godina i boluje od Ewing sarkoma. Dijagnoza je postavljena u februaru 2008 godine. Pojavio se sarkom koji je mekotkivni na desnoj natkolenici. U martu je operisan na Banjici. Međutim posle mesec dana ponovo se vraća sarkom na nozi i kontrolni skener pokazuje i metastaze na oba plućna krila u velikom broju. Hitno je primljen na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije. Nama su kao porodici rekli da neće da živi više od dva meseca. On počinje da prima hemioterapiju VIDE u 6 ciklusa koja je trajala po 72 sata bez prestanka uključena u obe ruke ukupno po jednom ciklusu oko 50 boca. Posle 6 ciklusa na kontrolnom skeneru pluća i magnetnoj rezonanci sve metastaze su se povukle i sarkom sa noge je nestao. Prosto čudo. Doktori su bili oduševljeni, s obzirom na prognozu koju su mu dali na početku lečenja. Nakon pet nedelja od završetka hemioterapije ordinirano je kupanje pluća. Međutim u toku terapije zračenja aparat se pokvario i otišli smo kući na nedelju dana. Počele su mu vrtoglavice i nestabilnost i glavobolje. Kada smo se vratili na Institut i rekli radiolozima da ima ove probleme onu su hitno uradili skener glave i ustanovili metastaze na mozgu i to dve veće od 2.5cm i 2.3cm i više manjih i veliki otok desne polovine mozga koji je pomerio levu stranu mozga. ukupno je metastazama obuhvaćena 1/3 mozga. Ordinirano je hitno zračenje endokranijuma 3 greja u 10 seansi, ali u međuvremenu pojavio se ponovo recidiv na nozi i odma je paralelno sa glavom počelo i zračenje noge i to 3 greja u deset seansi. Pre početka zračenja glave oduzela mu se leva strana tela. nije imao funkcije leve ruke i leve noge i bio je deziorjentisan i usna mu se malo iskrivila ali bio je priseban i normalno je govorio i sećao se svega. Posle četvrog zračenja funkcije su počele da se vraćaju polako i do kraja zračenja je prohodao i sada može normalno da hoda i da koristi levu stranu tela. U bolnici je dobija antiedematoznu terapiju znači manitol i deksazon. Terapiju deksazona nastavlja i kući uz postepeno smanjivanje do ukidanja.
Interesuje me da li metastaze na glavi mogu da se skroz zračenjem povuku i da li postoji još neka terapija za uništavanje tih metastaza. Jer ima neki lek, pa i ako je iz inostranstva nabavićemo ga samo da može da utiče na uništenje tih metastaza ili neka vrsta hemioterapije za glavu. Doktori na Institutu su nam na pitanje da li može da operiše glavu samo slegli ramenima i bledo nas gledali. Rekli su ako bi ostala jedna samo promena onda je moguća operacija. Da li ima neki lek koji može da se još uključi da bi mu život bar bio produžen bar na neki duži period.
Unapred zahvalna na odgovoru,
očajna porodica Bojović
svako drugačije reaguje na terapiju, pa i terapiju zračenjem - nekome se potpuno povuku tumori ili metastaze a kod nekog ne u potpunosti. Neurohirurška doktrina (mada se od slučaja do slučaja može menjati) je da se do 3 metastaze (ako nisu mnogo velike i zavisi na kom su mestu u mozgu) mogu hirurški odstraniti. Hemioterapije je za ceo organizam, ne postoji samo za glavu. To je od zvaničnih načina terapije (priznatih) što danas postoji, ostalo su lekovi koji pojačavaju imunitet i paramedicina i nikako manje važno, ljubav i nada koji nekada čine čuda.
Poštovani dr,
imam krvni pritisak 90 sa 70, pa me zanima kakav je to, na koji način može da se poveća i koji je uzrok tome, da li je možda problem sa očima, inače imam dioptriju -1.
neko jednostavno ima nizak krvni pritisak do odredjenih godina, koji je za njega normalan, i ako mu ne pravi probleme ne treba ga dirati. Školski primer normalnog krvnog pritiska je 130/80mmHg. Medjutim, to su stara shvatanja. Neki imaju niske vrednosti kao Vi i to je njihov normalni pritisak. S druge strane ako vam smeta ne preporučujem lekove za podizanje, već to mozete uraditi na pr. kafom, čajem, većom količinom tečnosti popijene za kraće vreme, mineralnom vodom ili dodavanjem više soli u hranu. Pozdrav
Imam 23godine, visok sam 180cm, imam 91 kg i ustanovio sam da imam povišene trigliceride u krvi kao i visok krvni pritisak i neke čudne pojave u glavi kao što su zujanje u ušima i vrtenja u glavi i neki drugi čudni osećaji...
Zanima me kako je najbolje smanjiti nivo triglicerida?
Hvala
Poštovani,
na prvom mestu dijetom, a ako ne pomaže tu su lekovi. Niste mi rekli koliki su trigliceridi, koliki je ukupni holesterol i HDL i LDL? Te tegobe što imate u glavi su posledica povišenog krvnog pritiska. Treba da se ispitate što se tiče porekla krvnog pritiska u Vašim godinama u prvom redu od strane kardiologa i nefrologa (MR bubrega i nadbubrega, vanil mandelična kiselina). Uradite pored toga rentgen vratne kičme, dopler krvnih sudova vrata. Javite se sa nalazima.
Pozdrav
Marija S.
Molila bih Vas da mi odgovorite šta da radim? Jako sam zabrinuta. Da li postoji još neka terapija osim NOLVADEXA koji već dugo koristim? Radila sam skener kičme i snimala pluća. Rekli su mi da je sve u redu, da nema znakova bolesti, osim diskopatije. Takodje me zanima zašto su prisutni bolovi u kičmi i nogama ako nema ništa na snimku? Šta bih još trebala da uradim od dodatnih analiza?
Marina
Moj brat ima 39 godina i boluje od Ewing sarkoma. Dijagnoza je postavljena u februaru 2008 godine. Pojavio se sarkom koji je mekotkivni na desnoj natkolenici. U martu je operisan na Banjici. Međutim posle mesec dana ponovo se vraća sarkom na nozi i kontrolni skener pokazuje i metastaze na oba plućna krila u velikom broju. Hitno je primljen na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije. Nama su kao porodici rekli da neće da živi više od dva meseca. On počinje da prima hemioterapiju VIDE u 6 ciklusa koja je trajala po 72 sata bez prestanka uključena u obe ruke ukupno po jednom ciklusu oko 50 boca. Posle 6 ciklusa na kontrolnom skeneru pluća i magnetnoj rezonanci sve metastaze su se povukle i sarkom sa noge je nestao. Prosto čudo. Doktori su bili oduševljeni, s obzirom na prognozu koju su mu dali na početku lečenja. Nakon pet nedelja od završetka hemioterapije ordinirano je kupanje pluća. Međutim u toku terapije zračenja aparat se pokvario i otišli smo kući na nedelju dana. Počele su mu vrtoglavice i nestabilnost i glavobolje. Kada smo se vratili na Institut i rekli radiolozima da ima ove probleme onu su hitno uradili skener glave i ustanovili metastaze na mozgu i to dve veće od 2.5cm i 2.3cm i više manjih i veliki otok desne polovine mozga koji je pomerio levu stranu mozga. ukupno je metastazama obuhvaćena 1/3 mozga. Ordinirano je hitno zračenje endokranijuma 3 greja u 10 seansi, ali u međuvremenu pojavio se ponovo recidiv na nozi i odma je paralelno sa glavom počelo i zračenje noge i to 3 greja u deset seansi. Pre početka zračenja glave oduzela mu se leva strana tela. nije imao funkcije leve ruke i leve noge i bio je deziorjentisan i usna mu se malo iskrivila ali bio je priseban i normalno je govorio i sećao se svega. Posle četvrog zračenja funkcije su počele da se vraćaju polako i do kraja zračenja je prohodao i sada može normalno da hoda i da koristi levu stranu tela. U bolnici je dobija antiedematoznu terapiju znači manitol i deksazon. Terapiju deksazona nastavlja i kući uz postepeno smanjivanje do ukidanja.
Odgovoreno: 06. 01. 2009.Interesuje me da li metastaze na glavi mogu da se skroz zračenjem povuku i da li postoji još neka terapija za uništavanje tih metastaza. Jer ima neki lek, pa i ako je iz inostranstva nabavićemo ga samo da može da utiče na uništenje tih metastaza ili neka vrsta hemioterapije za glavu. Doktori na Institutu su nam na pitanje da li može da operiše glavu samo slegli ramenima i bledo nas gledali. Rekli su ako bi ostala jedna samo promena onda je moguća operacija. Da li ima neki lek koji može da se još uključi da bi mu život bar bio produžen bar na neki duži period.
Unapred zahvalna na odgovoru,
očajna porodica Bojović
Poštovani dr,
Odgovoreno: 06. 01. 2009.imam krvni pritisak 90 sa 70, pa me zanima kakav je to, na koji način može da se poveća i koji je uzrok tome, da li je možda problem sa očima, inače imam dioptriju -1.
Imam 23godine, visok sam 180cm, imam 91 kg i ustanovio sam da imam povišene trigliceride u krvi kao i visok krvni pritisak i neke čudne pojave u glavi kao što su zujanje u ušima i vrtenja u glavi i neki drugi čudni osećaji...
Odgovoreno: 05. 01. 2009.Zanima me kako je najbolje smanjiti nivo triglicerida?
Hvala
Poštovani,
na prvom mestu dijetom, a ako ne pomaže tu su lekovi. Niste mi rekli koliki su trigliceridi, koliki je ukupni holesterol i HDL i LDL? Te tegobe što imate u glavi su posledica povišenog krvnog pritiska. Treba da se ispitate što se tiče porekla krvnog pritiska u Vašim godinama u prvom redu od strane kardiologa i nefrologa (MR bubrega i nadbubrega, vanil mandelična kiselina). Uradite pored toga rentgen vratne kičme, dopler krvnih sudova vrata. Javite se sa nalazima.
Pozdrav
Prikazano 3376-3380 od ukupno 4463 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke