1. Tumačenje EEG nalaza

    Pitanje broj: #143778

    Poštovani, molim vas za tumačenje rezultata i savet da li je potrebna dalja dijagnostika. EEG sam uradila zbog strašnih glavobolja koje me onesposobljavaju da funkcionišem dok traju, praćene mučninom i povraćanjem. Inače od hroničnih bolesti imam hipofunkciju štitne žlezde koja je rešena terapijom i povišeni krvni pritisak koji je u periodu glavobolja iskako u povišene vrednosti. Zaključak neurologa: aktuelni EEG beleži niže voltiranu osnovnu aktivnost sa slabijom optičkom blokadom. Nema modulacije u vidu vretena, nema patološke aktivnosti, nema asimetrije strana. Iregularan nalaz u granici fiziološkog. Da li ovo može biti migrena ili sumnjate na nešto drugo? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 27. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Zaključak uradjenog eeg pregleda je da iako iregularan, ipak je u granicama fiziološkog. Dijagnoza migrene se ne postavlja na osnovu eeg nalaza. Ispitivanje glavobolja zahteva detaljan opis javljanja glavobolje, razlikovanje uzroka koji glavobolju izazivaju, različite vrste glavobolja... Potrebno je da vodite dnevnik glavobolja kako bi se stekla jasna slika o učestalosti javljanja glavobolje, tipovima bola, provocirajućim faktorima, reakciji na analgetike... Pored detaljno uzetih anamnestičkih podataka, neophodno je uraditi neurološki pregled i eventualno dopunske dijagnostičke preglede (rtg c kičme, ultrazvuk krvnih sudova vrata, ct ili mr pregled endokranijuma, pregled oftalmologa. . .) .
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #143778

    • EEG registruje nad zadnjim regionima umereno iregularnu alfa aktivnost frekvence 11-12Hz, lošije modulisane u vidu vretena, na koju se interponuje beta aktivnost. Nad prednjim regionima registruje se povišena beta aktivnost. Optička blokada osrednja. Nema asimetrije strana OA. Tokom HV bez patoloških promena. U nalazu nema signifikantne asimetrije strana niti specifičnih grafolemenata. Tokom IFS bez patoloških grafoelemenata. Difuzno povišena beta aktivnost. Volela bih Vaše misljenje, hvala!

    • Postovani interesuje me sta znaci NEDOVOLJNO SPECIFICNE PROMENE FCT?

    • Poštovani, uradila sam EEG glave i zaključak je jasna epileptiformna aktivnost sugestibilna na idiopatsku primarno grneralizovanu aktivnost. Pise: Osnovna aktivnost nad posteriornim regionima oko 10Hz.simetricno i uz dobar efekat optičke blokade.Nad prednjim regionima uobičajna beta aktivnost .Tokom HVu dva navrata ,a i u u FS najmanje dva puta registruje se izolovano u maksimalno trajanju od 1sekunde generalizovana SWC aktivnost sa frontalnom predominacijom. Prepisan mi je lek Keppra 500mg. Lecena sam pre 12.godina i pila sam eftil. Doktori su mi ukinuli pre 12god. i nikada nisam posle toga imala napad. Uradila sam magnet glave i pokazao mi je Mikrovaskularne lezije mozga po 2,5mm 3xna desnoj i jedna na levoj. I cisticna degeneracija pinealne žlezde.Zakazan mi je pregled kod endokrinologa. Imam 33 god. i troje dece . Zanima me vase mišljenje . Srdačan pozdrav

    • Mademoiselle 12. 08. 2022.

      Poštovanje, da li bi mogli da mi protumačite ovaj nalaz. U pitanju je dete od 3 godine (radjen EEG zbog kašnjenja u govoru). EEG u spavanju beleži osnovnu aktivnost od 4-6 HZ. U 2. REM fazi beleže se učestala vretena spavanja i k-kompleksi. Obostrano iznad anteriornih regiona beleže se viševoltažni zastrmljeni teta talasi. EEG beleži nedovoljno specifične promene obostrano anteriorno. FFS se atipično prikazuju.

      Hvala unapred!

    • Pdozdrav do doktora imam pitanje dali doktor se zanimava sa procit na EEG kod pacienta koj se bavi sa trgovina kako na prime sa Neuro-marketig.

    • Postovani,pre izvesnog vreme uradio sam EEG snimak glave zbog glavobolje.Pitam jel mogu da vam podalje Biberom snimak da kažete o čemu se radi eventualno prepisete terapiju to bi najviše voleo,pošaljite mi žiro.rn da uplatom uslugu .To bi bilo od sutra do ponedeljka zbog Virusa,a vi posaljite rezultat po prijemu Novca.živim u Trsteniku i imam 68 god.poz