1. Bol u lumbalnom delu kičme sa širenjem duž desne noge

    Pitanje broj: #133662

    Poštovani,
    molim vas za savet i mišljenje. Imam 42 godine, visine 169, težine 61 kg. Problem koji imam datira od kraja 2012 godine. Povremeno, a pogotovu ako sedim duže od 3-4 sata (radim za kompjuterom) osećam bol u lumbalnom delu kičme sa širenjem duž desne noge, koji nestaje posle izvesnog vremena ukoliko promenim položaj sedenja ili prošetam nekoliko minuta.
    Nalaz fizijatra od septembra 2013. godine: pvm ls kičme bez spazma, očuvane pokretljivosti trupa. Izvodi lazarevićev znak obostrano. Gms na de očuvan, mtr izazivan simetrično.
    Nalaz RTG LS kičme obostrano: potencirana lumbalna lordoza, sa suženim iv. Prostorima u zadnjem delu. Diskretne skoliotične promene. Incipijentna osteofitoza, sa prednjim konturama pršljenova. Dg: m54. th: antireumatik per os i lokalno po potrebi.

    Pošto se bolovi nastavljaju periodično, neurolog zahteva MR pregled lumbosakralne kičme koji je urađen jula 2014. godine u KBC Bežanijska kosa, Beograd.

    Nalaz MR pregleda LS kičme u sagitarnoj ravni u t1w i t2w i aksijalnoj ravni u nivoima l1-2, i2-3, l3-4, l4-5 i l5-s1, u t2w: očuvana fiziološka lordoza ls kičme. Pršljenska tela ls-kičme su normalnog inteziteta signala koštane srži, očuvanog visinskog promera. Iv prostori očuvane visine, pripadajući iv diskusi pokazuju početne znake degeneracije bez diskalnih hernijacija. Kičmena moždina u prikazanom segmentu uredne morfologije, bez pat. Signala intramedularno. Medularni konus se završava u nivou korpusa l1.
    Zaključak: mr pregled ukazao je na postojanje incp. Polidiskartrotičnih promena.

    Takođe, po zahtevu neurologa urađen je i emng pregled, decembra 2014. godine.
    Nalaz EMNG: celokupan emng nalaz, u skladu sa kliničkom slikom, ukazuje na postojanje umerene i hronične radikulopatije s1 obostrano, l5 desno, l3 desno, kao i blage i hronične radikulopatije l5 desno. Prisutni su znaci aktuelne denervacije korena s1 desno.

    Imam li razloga za zabrinutost? Napominjem da tri meseca unazad samoinicijativno radim pilates vežbe sa instruktorkom pilatesa i osećam blago poboljšanje. Hvala i sve najbolje!

    Odgovoreno: 06. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Nastavite sa fizičkom aktivnošću sa napomenom da radite one vežbe koje vama odgovaraju kao i vežbe koje su vam savetovane od strane fizijatra. Poželjno je da svakodnevno šetate (ili nekoliko puta nedeljno po nekoliko kilometara) . Izbegavajte dugotrajno sedenje ili višečasovnu vožnju (pravite pauze). Koristiće vam i da uzimate magnezijum i polivitaminsku terapiju.