1. Anallni otvor koji svrbi i peče

    Pitanje broj: #134047

    Poštovani,
    imam problem s analnim otvorom. Problem je sledeći, iako veoma vodim higjenu, redovno kupanje, tuširanje, veoma je osjetljiv, tj. svakih par dana kao da se upali, peče i svrbi, osjetljiv na dodir, izaziva nelagodu pri sjedenju i slično. Čak se jednom pojavila kao nekakva izraslina, bubuljica, ne znam ni ja šta je. Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?
    Lijep pozdrav.

    Odgovoreno: 21. 01. 2015.
    • Poštovani,
      Prema opisu promene koju ste dali najverovatnije se radi o perianalnom dermatitisu koji je posledica vlaženja u ovoj regiji kao i kontakta sa fekalijama koje zavisno od ishrane imaju svoje karakteristike. Navodite i izraslinu koja se jednom pokazala,  a ne dajete podatke kada se to desilo kao i kakav posao radite (sedeći, stojeći ili dr.) isto tako važno je da li je pražnjenje redovno kao i kvalitet stolice u smislu zatvora ili žitke stolice. Pored higijene koju redovno provodite potrebno je regiju zamastiti dečijim kremovima ako i pored toga nema bitnijih poboljšanja obratite se dermatologu radi uvida o stanju i daljoj terapiji. Navedena izraslina je moguće hemoroidalni nodus što će specijalista svakako ustanoviti.