1. Svrab na analnom otvoru

    Pitanje broj: #133238

    Već duže vreme-oko dva meseca osećam svrab na analnom otvoru. Koristio sam protiv upalni gel (ulje lavande, kamilice, čajevca) koji je bio uspešan jedno 50% , tj. delovao je posle mazanja oko dva sata. Potrošio sam celo pakovanje, problem je ostao i dalje. Ne bolujem ni od kakve bolesti, a nisam radio nikakve pretrage. Nemam ni hemoroide, a ni "loše navike". Sećam se da sam kao desetogodišnjak imao sličan problem i da mi je lekar rekao da se ispiram blagim rastvorom Hipermangana, koje je koliko se sećam delovalo. Molim za savet šta mi je dalje činiti.

    Odgovoreno: 18. 12. 2014.
    • Poštovani,
      Analni pruritus (svrab) je relativno često stanje u sredovečnih osoba i češće je kod muškaraca. Obično je izazvano fekalnom kontaminacijom i vlaženjem navedenog dela tela,  ali takodje može biti i posledica odredjenih oboljenja kako bakterijskih, gljivičnih tako i hemoroida za koje kažete da nemate kao i neka druga oboljenja i paraziti. Obzirom da navoditi Hipermangan kao nešto što vam je ranije pomagalo možete ga koristiti i sada uz krotikosteroidni krem Afloderm 2 x dnevno 3 - 4 dana i ne duže te nakon toga zavisno od terapijske efikasnosti tj. ako se i dalje bude javljao isti problem morate se javiti na pregled i isključenje nekih od gore navedenih bolesti i stanja.