1. Sumnja na hidradenitis supurativa

    Pitanje broj: #163156

    Javljam Vam se u vezi dermatološkog problema mog momka. U prilogu Vam šaljem fotografiju na osnovu koje cete imati jasniju sliku o problemu. Naime, njemu je 25 godina i prije 2-3 godine prvi put se susreo sa ovim problemom. Tada je problem imao na tjemenu (gdje mu je od toga prestala kosa rasti na odredjenim mjestima), na licu, prsima, ledjima, pazuhu i preponama. U tom periodu koristio je doksiciklin 8 mjeseci, roakutan 4 mjeseca, medrol 4 mjeseca (sve bezuspjesno) jedino mu je pencilin prah razmucen s vodom (lokalno) pomogao. Medjutim, unazad mjesec dana problem mu se opet pojavio, doduse u manjoj mjeri. Tada je koristio 2 tube Didermal kreme a nakon toga losion sa eritromicinom (oboje bezuspješno) Sada ponovo koristi već 4-5 dana pancilin. Sportista je i jako pazi na ishranu. želim da naglasim da ne koristi protein prah kao niti hemiju za trening s obzirom da se boji da mu to ne pogorša stanje. Doktor iz Zagreba sumnja da je u pitanju bolest hidradenitis supurativa. Da li i Vi na osnovu fotografija iz priloga možete reći Vaše mišljenje da li se radi o navedenoj bolesti ili je nešto drugo u pitanju? Pored toga sto mu narusava izgled, jako ga boli i svrbi i od sitnih bijelih prištica to izraste u velike gute koje oucaju, krvare i iz kojih teče gnoj.

    Odgovoreno: 25. 07. 2019.
    • Ne bi bilo profesionalno da se ovako preko slike a bez pregleda uključujem u lečenje pacijenta koji već ima prepisanu terapiju, jedino sto mogu da sugerisem je uzeti uzorak ili dva za biopsiju pa ce patohistoloska analiza dati definitivnu dijagnozu, ako se utvrdi da se radi o supurativnom hidradenitisu, biće sprovedena savremena biološka terapija koja je dostupna u zemljama bivše Jugoslavije.