1. Nastanak melanoma nakon laserskog otklanjanja madeža

    Pitanje broj: #162664

    Urađeno mi je lasersko otklanjanje madeža sa lica, iz estetskih razloga, jer je vremenom porastao. Doktor koji je izvršio postupak je rekao da nema potrebe za slanjem uzorka na analizu i da se bez problema može otkloniti laserski. Moj doktor kaze da nemam razloga za brigu, ali ja sam sada ( nakon što sam čitala neke tekstove na internetu) jako zabrinuta da bi se na tom mestu mogao razviti melanom. Molim Vas, recite mi, na koji način bih mogla kontrolisati i pratiti to mesto sa kojeg je madež uklonjen?

    Odgovoreno: 15. 06. 2019.
    • Ako Vam je uklanjanje bilo koje promene na licu izveo specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije, ako je ta promena  pre toga pregledana klinički  i dermoskopski i ako je potvrđeno da se radi o benignoj promeni, nemate razloga za brigu.  Sa razlogom koristim reč promena, a ne mladež, zato što postoji niz benignih promena koje se nakon pregleda i postavljanja dijagnoze mogu bezbedno ukloniti laserom, radiotalasima, ali ne i one promene koje zahtevaju patohistološki pregled i potvrdu dijagnoze, one se moraju u potpunosti ukloniti operativno.