1. Terapija akni retinoidima

    Pitanje broj: #157741

    Imam problem sa komedonima već duži period. Išla sam na tretmane, pila antibiotik i ništa nije pomoglo. Na preporuku lekara, započela sam terapiju Rakutanom. Od početka terapije, pojavile su se dve-tri ogromne akne koje nisam imala pre, a komedoni u predelu brade kao da su više izraženi. Da li je normalno da na početku terapije Rakutanom, dođe do trenutnog pogoršanja stanja, i koliko to traje? Imam 67kg i početna doza mi je 40mg/dan. Koliko dugo se pije Rakutan minumum, i koji period po prestanku terapije ne smem ostati u drugom stanju?

    Odgovoreno: 08. 06. 2019.
    • Poštovana, na početku terapije Izotretinoinom (Roaccutan®) može doći do pogoršanja stanja i nastanka novih akni, ali se obično stanje normalizuje 7-10 dana od početka primene terapije. Novonastale akne u početnom periodu lečenja izotretinoinom ne tretirati lokalnim keratoliticima jer mogu da dovedu do lokalne iritacije. Koža se sve vreme tokom terapije mora hidrirati uz napomenu da je obavezna upoteba kreme sa visokim SPF faktorom. Takodje, tretmane kože laserom kao i agresivne hemijske pilinge izbegavati minimum šest meseci po završetku terapije zbog opasnosti od hipopigmentacija i hipertrofičnih ožiljaka. Dužinu upotrebe leka odredjuje dermatolog u zavisnosti od stanja, Izotretinoin je lek koji ima teratogeno dejstvo, tako da se trudnoća ne preporučuje minumum mesec dana od završetka terapije.