1. Psihofizička provera sposobnosti za posao

    Pitanje broj: #131351

    Već određeni niz godina idem kod psihologa na psihoterapiju i psihijatra koji mi je prepisao lekove. Moja dijagnoza je agorafobija sa paničnim poremećajem. Imam 35 godina i nekako sam uz pomoć psihologa uspela da završim fakultet. Završila sam pedagogiju. Sada bih htela da se zaposlim u struci, kad ne lezi vraže! Da bih taj posao mogla da obavljam potrebna je psihofizička provera, kao i zdravstveni pregled kod neuropsihijatra koji postavlja pitanja tipa: Da li ste ikad bili kod psihologa, psihoterapeuta zbog nekih problema? Da bi to dokumentovao. Bila sam u jednoj školi gde sam izrazila volju da volontiram, što je direktor odobrio samo on još mora da vidi zakonske propise oko volontiranja, da li se sklapa ugovor, da li treba provera psihofizičkih sposobnosti (što mi je 2 puta naglasio sa objašnjenjem da je to potrebno jer se ipak radi o deci, što je podržavam, on želi da zaštiti decu, a i sebe) moj psiholog kod kojeg redovno idem smatra da sam ja sposobna za obavljanje tog posla. Međutim, nisam sigurna kako bi to škola/direktor prihvatio. Zbog svega toga ja sam u skoro nerešivoj moralnoj dilemi, da li da slažem na zdravstvenom pregledu da nisam nikada bila kod psihijatra i tako dobijem posao (laganje mi je vrlo mučno, a i mislim da se sve brzo sazna (živim u malom gradu) ili da kažem istinu makar ublaženo i da ne dobijem taj posao. Stvarno mi je teško zbog ove dileme.

    Odgovoreno: 01. 10. 2015.
    • Mislim da sebi postavljate "lažnu" dilemu jer ono što je važno je da Vi jeste sada psihofizički zdrava osoba, sposobna za rad sa decom (što potvrđuje i Vaš psiholog). Mislim da ovo pitanje koje postavljate možete proraditi upravo sa Vašim psihoterapeutom i tako shvatiti da psihološka snaga leži u Vama, ma kakav ishod zaposlenja bio. Učinite sve što je do Vas da dobijete taj posao na legalan i pošten način, a ukoliko se ne dogodi očekivano, to ne znači da se neće ukazati druga, možda i bolja prilika.