1. Problem sa stupanjem u vezu

    Pitanje broj: #141448

    Zovem se Vukašin, imam 25 godina i živim u Valjevu. Već duže vreme imam problem da stupim u vezu sa osobom suprotnog pola tj. sva moja dosadašnja vezivanja su bila kratkoročna, na par dana, možda mesec, sve u svemu - strasti bez velikog emocionalnog vezivanja. Kada stupim sa devojkom u vezu, imam osećaj kao neke sramote, šta će okolina reći, ona je ružna za mene, mogu da nađem bolju, ja sam bolji frajer od nje. Imam strahove tipa -  možda će se razočarati u mene, možda ja nisam tako dobar kao što ona misli, možda će me prevariti, pa ću biti povređen. Ovo mi nije predstavljalo toliki problem do poslednjih godinu, dve, dana. Završio sam prava i vratio sam se da živim u Valjevu i počeo sam da imam ogroman strah da ću na kraju ostati sam, i da moj život više neće imati smisla. Svakodnevno u poslednje vreme imam sve veći strah koji ima uticaj na kvalitet mog života. Dosta puta do sada sam se poredio sa drugima "evo kako ovaj nema devojku, kako onaj nema devojku", ali sada osećam veliku prazninu, i osećaj krivice zbog propuštenih šansi. Kada sam sa društvom od kojih većina njih ima devojku osećam se kao uljez (ovo je moj osećaj). Napominjem da sam u društvu prilično omiljen i mislim da imam smisla za humor, koristim alkohol, obično vikendom popijem i po koju čašicu više, pa je osećaj samoće u stanjima mamurluka sve veći. Kada sam bio mali bio sam jako debeo i sa nekih 16, 17 godina sam doterao težinu (najviše da bih se svideo devojkama) ali sam po prirodi gojazan, pa su mi se kilogrami pomalo i vraćali i imam strah da se skinem, iako to sad i nije strašno jer mi je stomak prilično salast i dalje, pa možda i ova okolnost ima uticaja. Ako se malo ugojim, ja imam osećaj da nijedna devojka ne želi ni da me pogleda. Mislim da patim od kompleksa zbog toga i velikog manjka samopouzdanja

    Odgovoreno: 31. 10. 2015.
    • Da, u pravu ste, imate manjak samopouzdanja, ali se ne može na ovaj način, putem pisma, taj problem rešiti, već je neophodna psihoterapija. Zato vam savetujem da potražite pomoć psihoterapeuta u Valjevu gde ih sigurno ima jer kroz razgovor i dijaloški odnos sa njim, Vi ćete uspeti da dođete do uzroka svog nesamopouzdanja i neverice u sebe. Sigurno je da su u osnovi različiti strahovi, ali je nužno naučiti kako se suočiti sa njima i prevazići ih. Nije rešenje u alkoholu, naprotiv, tako još više produbljujete svoje teškoće, a isto tako rizikujete da postanete zavisni od njega. Upotrebite svoju inteligenciju koju nesumnjivo posedujete za svoju dobrobit, a ne za kritikovanje sebe.