1. Lečenje dugotrajne depresije

    Pitanje broj: #5096

    Dugo vremena imam problem sa depresijom. Često sam nervozan, zbunjen i jako tužan. Čudno je to što moj život i nije toliko loš, društveno sam aktivan, bavim se sportom, često izlazim, ali sve to gotovo da ne pomaže jer skoro uvek odem kući jako razočaran u sebe. Već duže vreme nemam nikakav emotivan život, što u meni stvara takav gnev i opšte razočarenje da postaje neizdrživo. Veoma dugo sam sam, toliko dugo (skoro 5 godina) da sam se i navikao na takav način života. Česti izlasci ne pomažu. Manjak samopouzdanja i vere u sebe mi ne dozvoljava da na bilo koji način promenim način življenja i bar jednom u životu budem srećan. Kad god treba da učinim nešto konkretno, postajem toliko nervozan da nemam snage čak ni da se nasmejem. Ponekad svoje samopouzdanje pokušavam "lečiti" uzimanjem određenih opijata kad izađem sa ortacima, ali mi ni oni ne daju dovoljno snage da načinim sudbonosni korak. Normalna sam osoba, lepih manira i ponašanja, s dobrim poslom, ali depresija koja svakim danom postaje sve gora pretenduje da sve to upropasti. Da li mi je potrebna pomoć nekog lekara?

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Poštovani,
      Depresija je česti pratilac savremenog, stresnog i otuđenog načina života, ali je i ozbiljan problem koji nikako ne treba olako shvatiti. Simptomi koje opisujete ukazuju mi na potrebu za javljanjem psihijatru koji bi Vam prepisao terapiju antidepresivima, koji bi Vam, za početak, dali malo više životne energije i radosti, ali isto tako i da se u tom procesu, uz stručnu pomoć pozabavite sobom, razlozima za održavanje nekih ponašanja koja i sami kod sebe osuđujete, odnosno da izgradite možda bolje modele funkcionisanja. I sami vidite da sve do sada, već godinama  unazad, to niste uspeli bez stručne pomoći, pa ne oklevajte kad je već potreba da nešto učinite za sebe toliko očigledna. Nije rešenje uzimanje opijata i Vi to znate, ukoliko Vam i donesu predah od Vašeg unutrašnjeg problema, to je kratkotrajno i, u stvari, lažno rešenje koje Vas dodatno gura u potencijalnu zavisnost jer se u bežanju od depresije možete i zaboraviti i izgubiti kontrolu nad situacijom, to je veoma lako. Naravno, ako se to desi, Vaše će samopoštovanje biti još ozbiljnije narušeno. Kažete da imate prijatelje i prilike za česte izlaske, to je već dobra osnova za promenu nepoželjnih modela ponašanja jer već imate izgrađenu mrežu "socijalne podrške" koja svima nama treba kada se nalazimo u krizi. Dakle, bez oklevanja potražite pomoć psihijatra, što ne znači da svoj psihički problem treba da shvatite kao nešto što treba da Vas plaši - Vaše smetnje su izlečive i nema razloga da za sebe ne potražite adekvatnu stručnu pomoć, čime ćete sebi i subjektivno i objektivno pomoći.