1. Proširene vene i kontraceptivne pilule

    Pitanje broj: #25452

    Imam 22. godine i početak proširenih vena. Zanima me šta bih mogla preventivno ali i terapijski da uradim da bih smanjila postojeće i sprečila pojavu novih. Čini mi se da su javila nova mesta proširenja nakon konzumiranja kontraceptivnih pilula. Nalaze se na desnoj nozi dok na levoj ih nema.

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Poštovana Dijana,
      Kontraceptivne pilule razaraju vene a mogu čak dovesti i do tromboze u njima. Savetujem Vam da ne uzimate kontraceptivne pilule jer se njihova neželjena dejstva ne mogu sprečiti. Proširene vene su progresivna bolest koja se najbolje može kontrolisati nošenjem elastičnih čarapa koje imaju kompresiju barem klase 1 (pritisak je od 18-23 mm Hg). Izbegavajte sedenje i stajanje, a kada stojite - hodajte! Uradite i dopler pregled vena nogu kako bi se utvrdilo stanje ušća glavne površinske vene. Ako je ono insuficijentno potrebna je operacija i njeno podvezivanje. Takođe je moguće tretirati proširene vene hemijskom ablacijom ubacivanjem pene.
      ass dr med sc Dragan Milic

Komentari na pitanje: #25452

    • Imam prosirenu venu preko kolena koja se siri pa me zanima sta treba koristiti da ih suzbijem. Unapred hvala