1. Plan ishrane za dečka od 23 godine

    Pitanje broj: #144784

    Poštovani,

    Da li plan ishrane koji čine:
    1. obrok: 5 - belanca + 50 g ovasenih pahuljica + banana + glutamin
    2. obrok: tunjevina + 50 g pirinča trening (30 g proteina + 5 g glutamin)
    3. obrok: 200g belog mesa+50g pirinač
    4. obrok: isto kao 3. obrok
    5. obrok: 200 g belog mesa bez pirinča
    6. obrok: 5 belanca + 5 g glutamin

    Da li ovaj način ishrane i života može imati posledice na zdravlje mog deteta? Njegov plan ishrane vam šaljem u celosti i koristi ga već 3 meseca.
    Da li je ovaj način ishrane ispravan, i da li on u kombinaciji sa suplementima koje uzima može dovesti do trajnih posledica ako se upražnjava duže vremena?
    Reč je o momku 23 godina.

    Odgovoreno: 28. 01. 2019.
    • Poštovanje,

      Suplementi koji se nalaze u ovom planu ne mogu ugroziti zdravlje.

      Plan je prilično jednoličan i ne sadrži sve potrebne nutrijente za optimalno funkcionisanje organizma u fiziološkom smislu.

      Pored unosa proteina i ugljenih hidrata, optimalan unos masti je esencijalan za endokrini sistem, a u ovom planu masti se ne nalaze ni u jednoj namirnici. Nedostatak unosa masti u produženom periodu može dovesti do izvesnih komplikacija.

      Takođe, zbog eliminacije povrća ne postoji adekvatni unos minerala, vitamina i vlakana

      Tako da bi ovaj plan trebalo da pretrpi malo ozbiljnije izmene kako bi bio održiv na duži vremenski period, a da pri tom ne škodi zdravlju na bilo koji način, već pomaže.