1. Zatezanje ruku

    Pitanje broj: #143365

    Poštovani, htela bih da zategnem ruke i smanjim njihov obim ali nisam sigurna šta da radim. Visoka sam 175 cm, imam 25 godina i 64 kg. Ovi parametri mi odgovaraju, ali mi ruke nekako uvek izgledaju debelo na slikama i uživo.

    Odgovoreno: 13. 12. 2016.
    • Poštovana, zabave radi proguglao sam "žene zatezanje ruku" i dobio gomilu loših rezultata pretrage. Većina treninga, po mom skromnom mišljenju, nema skoro nikakav efekat, ali su puni raznih paramađioničarskih trikova koji naravno da "ne rade" ali fenomenalno izgledaju. U fitness industriji postoji mit da žene, ili ne treba uopšte da vežbaju sa tegovima, ili treba da vežbaju sa malim težinama veliki broj ponavljanja da bi se "zategle". Ovo "zatezanje" se teoretski uglavnom svodi na povećanje vidljivosti mišica. A zašto zapravo nisu vidljive konture mišica? To je zbog sloja masnih naslaga koji ga pokriva. I tu nema misterije. Što reče Švarceneger "sve što se ljulja nije mišić". Salo je. Ne postoji muški i ženski mišić, kao što ne postoji muško i žensko salo. Ne postoji ni muške ni ženske vežbe. Ono što se naziva zatezanje je u stvari eliminacija masnih naslaga uz hipertofiju mišića tricepsa i bicepsa i topljenja sala. Joga, pilates i kardio treninzi u cilju zatezanja nemaju rezultate. Ako želite definisane ruke, težinskim treningom možete dovoljno da stimulišete mišiće da imate izged utrenirsnosti. I muški i ženski mišić se vežbaju na isti način. Sve što je teško i u rasponu od 5 do 15 ponavljaja je hipertofija odnosno rast mišića. Sve preko 15 ponavljaja je zona kardia gde se praktično samo troše neke kalorije (nažalost ne one iz sala sa tricepsa, fet brning ne funkcioniše tako). Pa kako do zategnutih ruku? Jedini način je pametan trening sa dosta složenih vežbi (više od jednog zgloba) kao i izolacionih za ruke. Uz to program ishrane je "must do" kako bi se organizam programirao da troši masti. Zašto treneri pristaju da svesno lažu svoje klijentkinje i daju im da rade po 25 ponavljaja biceps pregiba sa 1 kg? Mislim da idu linijom manjeg otpora. Toliko je loših informacija na portalima koje su žene iščitale i nekada je trneru jednostavno lakše da saučestvuje u nedešavanju napretka.