1. Poremecaj štitne žlezde

    Pitanje broj: #1707

    Dijagnostifikovan mi je hashimoto i imala sam užasne smetnje, jake tahikardije i sve ono što prati ovo oboljenje. Uradila sam i OGTT test i nalaz je bio užasan, u 120 minutu bio je 66, glukoza 6,9, pa mi je prepisan siofor 850. Sada je počela da mi opada kosa i stanje mi se pogorsalo, napominjem da su t3,t4,tsh uvek bili u granicama normale, ali sada sam uradila antitela koja su vidno uvecana ATG'at;200,AMC-at:556, > tsh 2,08, insulin,3,67(ispod normale), OGTT test sa 75% glukoze je ovakav 0=4,67 30=9,33 60=8.82 90=7,42 > 120=5,46, a i dalje sam na sioforu. Što se tiče krvne slike povećan mi je MCH=33,6. Zanima me da li biste mi preporucili početak terapije sa lekovima koje mi do sada nisu ukljucivali, s obzirom da želim da osnujem svoju porodicu, a plašim se da ostanem u drugom stanju?

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Vi bolujete od autoimune upale štitaste žlezde koja ne podrazumeva nikakvo lečenje sve dok su vrednosti tiroidnih hormona u referentnim vrednostima. Što kod vas još uvek jesu. Takav bolesnik kao što ste vi se samo prati od srane endikrinologa i tek kada dodje do izmene u hormonskom statusu, lekar treba da uvede medikamentnu terapiju. Što se tiče vaseg OGT testa ja ne vidim šta je tu uzas (vrednosti su u referentnom opsegu) te ne vidim potrebu primenom metformina (Siofor) osim ako nesto niste izostavili da napisete. Što se tiče vaše odluke da osnujete porodicu i budete majka, Hashimotov tiroiditis nije tome nikakva prepreka osim što će te se u toku trudnoce takodje pratiti od strane endokrinologa.

      Ass.dr Milena velojc Golubovic