1. Osecaj aritmije prilikom uzimanja terapije

    Pitanje broj: #1349

    Zbog cističnih jajnika i bolnih menstruacija, ginekolog mi je preporucio da pijem Logest(pipule za kontracepciju), koje sam pila 20 meseci. Po prekidu, pocela sam da osecam tahikardije koje su trajale po nekoliko sati, bez obzira ne lekove za smirenje(bromazepam od 1,5). Uradila sam kartu hormona i svi su u redu sem prolaktina koji je isao do 1670. Poslednja analiza je pokazala da je srednja vrednost 820. Za mesec dana idem na kontrolu,da bi se odredila terapija ali ono sto mene zanima je, da li visok prolaktin izaziva anksiozne napade (koje prate tahikardija,dijareja,itd.)? Imam 23 godine, nisam radjala,i u poslednje vreme nisam imala stres.

    Odgovoreno: 08. 10. 2007.
    • Uzroci hiperprolaktinemije su različiti zbog čega je prvo i osnovno utvrditi razlog njenog nastanka, a potom i primeniti adekvatni terapijski postupak koji u najvećem broju obolelih podrazumeva primenu lekova koji suprimiraju sekreciju prolaktina iz hipofize. Iz vašeg mejla ne mogu da zakljucim kome ste se obratili za pomoć ali to svakako treba da bude specijalista endokrinolog. Što se tiče navedenih tegoba one nisu karakteristika hiperprolaktinemije i ne mogu se njome objasniti. Tipicni simptomi lučenja prololaktina u višku jesu u prvom redu različiti poremecaji menstrualnog ciklusa sve do njegovog potpunog izostanka, pojave steriliteta i često sekrecije iz jedne ili obe dojke.Kako je najčešći uzrok ovog oboljenja prisustvo mikroadenoma hipofize, neophodno je uraditi i magnetnu rezonancu iste radi njegovog isključivanja ili potvrde postojanja.

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic