1. Svekrva ugrožava zdravlje bebe

    Pitanje broj: #40581

    Živim sa svekrvom (nažalost) već tri godine. Prvo ju je pratio kašalj, ali je pušač, pa sam ja mislila da je od cigareta. Od prošle godine, uz kašalj koji po zvuku naginje ravno povraćanju, propratna je kijavica i slinavost. Razlog više je da brinem zbog sebe i bebe, ja sam izbegavala njenu blizinu tokom trudnoće, ali sa bebom od četri meseca ne mogu po celi dan da budem van stana. Šta bi trebalo uraditi ili još bolje - šta je u pitanju? Cigarete nije ostavila, a kada kija, to što iskija obriše rukama ne koristeći maramicu, pa onda po bebi. Ne smem ništa da joj kažem jer i za bizarne stvari diže nos, a suprug ne obraća pažnju.

    Odgovoreno: 16. 10. 2009.
    • Mnogi kažu da je najvažnija stvar u komunikaciji uskladiti govor ustiju i govor tela i odbraniti svoja prava ne ugrožavajući tuđa ("čojstvo i junaštvo") . Kada je u pitanju beba, ona nema nikakvih šansi da sama sebe odbrani od nasrta spoljašnjeg sveta, pa njen opstanak zavisi od mislosti najbližih. Ukoliko neko ugrožava bebu, "hod po jajima" prema osobi koja je ugrožava je vid zanemarivanja deteta i ozbiljan problem u komunikaciji osobe koja hoda "po jajima". Stara gospođa sa svojim starim navikama, možda i ne zna u kojoj meri ugrožava dete svojim ponašanjem, a siguran sam da ukoliko joj se na adekvatan način i sa uvažavanjem to saopšti i zamoli se za korekciju da to neće izazvati nikakav revolt. A i ako ga izazove, to je opet u korist deteta jer će dete biti manje ugroženo.