1. Promena u muževljevom ponašanju

    Pitanje broj: #40038

    U braku smo skoro 17 godina iako smo zajedno 21 godinu. U zadnje vreme nešto ne valja. Moj suprug, koji je inače bio primer najboljeg muža i oca, sada kasno dolazi kući, a i posao je takav, iako to nije opravdanje za kasne dolaske, alkohol i društvo (nije alkoholičar), ali toga se jako bojim. Svađamo se čim ga nešto pitam. Imam osećaj da me ne podnosi. Deca dosta toga i čuju i vide i za njih se jako bojim. Uvek kad mu se obratim, završava se najgore. Ili ode od kuće ili se jako posvađamo. Neće da idemo kod bračnog savetnika i ne treba mu ničija pomoć. Uvek mene krivi za probleme u kući. Sve bih dala da bude kao nekada i da dolazi kući u pristojno vreme. Jako se bojim da mu više nisam potrebna. Sve smo delili i znali jedno o drugome, sada niti zove u toku dana, niti se javlja na telefon. Kaže da ćutim i da mu treba vremena. Napada me da moj razgovor nije normalan, već da se hoću samo svađati. Nisam ni ja najbolja, ali trudim se da naš brak spasem. Jako se bojim da kod njega postoji neka druga osoba jer zajedničkog kontakta nemamo već jako dugo, a on kaže da nema ni potrebu za tim. Da li treba da ćutim? Šta da radim, bojim se da ludim?

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Verujem da ste pokušali na razne načine da doprete do svog muža, mada ste stalno nešto bojažljivi (bojite se alkoholizma, bojite se za decu, mislite da Vas ne podnosi) . Razmislite o tome šta je to bilo kao nekad, šta se u međuvremenu promenilo u Vašem ponašanju, odnosu, komunikaciji? Pokušajte da objasnite mužu kako se osećate, da Vam znači Vaš brak, krenite iz ja pozicije odnosno objasnite kako doživljavate celu trenutnu situaciju, ali bez vređanja i optuživanja jer smo mi žene prosto tome sklone. Ukoliko suprug ne želi odlazak u bračno savetovalište, idite samo Vi. Može se raditi i sa jednim partnerom ukoliko ste spremni da motiviše supruga, a rekla bih da jeste, zarad nastavka skladnog zajedničkog života.