1. Kako pomoći homoseksualcu

    Pitanje broj: #37774

    Nedavno sam saznala, za mene strašnu stvar, da je meni jako bliska osoba homoseksualac. Šokirana sam tim saznanjem, osećam se zbunjeno, igubljeno, imam svakodnevne napade plača, boli me želudac, ne mogu da spavam. Ja sam jedina osoba iz njegovog bližeg okruženja koja zna njegovu tajnu. Roditelji ne znaju, niti bi on voleo da ikada saznaju, jer su slabog zdravlja, a i siguran je da bi ih to ubilo, jer su patrijarhalni, pobožni ljudi. On je jedinac što stvar čini još težom, naslednik koji se nikada neće oženiti, imati decu. Ne sme da kaže ni sestrama, one su starije, imaju decu, jer se plaši njihove reakcije i reakcije njihovih muževa. Plaši se da mu nikada ne bi dozvolile da pipne njihovu decu, dečaci su u pitanju, a on ih voli najviše na svetu. Ne znam šta da radim, mnogo mi je teško, ne mogu normalno da funkcionišem od tada, žao mi ga je mnogo, vidim koliko se muči i koliko mu je teško, a biće mu sve teže i teže. Sada je još uvek mlad, ali šta će biti kada zađe u neke ozbiljnije godine? Ne znam skoro ništa o uzrocima homoseksualnosti, da li je bolest ili je to urođena stvar, šta je okidač da neko pođe tim putem? Imala sam predrasude kao i većina ljudi kod nas, da su to feminizirani tipovi, međutim, moj je prijatelj izuzetno muževan, lep muškarac, za koga nikada ne bih pomislila da je homoseksualac. Što se mene lično tiče, on za mene ostaje onaj isti koga volim i cenim, bez obzira na sve, ali ne znam kako da mu pomognem da se sa sobom izbori, sa svojim strahom od saznanja okoline, od odbacivanja od strane najbližih jer bi, u tom slučaju, on, kako sam kaže, digao ruku na sebe. Očajna sam, molim vas dajte mi neki savet?

    Odgovoreno: 30. 08. 2009.
    • Homoseksualnost je jedan od vidova seksualne orijentacije kod čoveka. Sama reč homoseksualnost je starija od reči heteroseksualnost i pojavljuje se prvi put sedamdesetih godina 19. veka. Homoseksulna orijentacija nije nikakva tekovina savremenog doba, međutim u našem patrijahalnom i primitivnom društvu neki je još uvek smatraju poremećajem. Bojim se da je tako i u vašoj okolini te se Vi, verovatno s pravom, brinete za osobu koja vam je bliska. Ono što Vi možete učiniti za njega je ono što i činite, da mu budete dobar prijatelj, oslonac i podrška da se izbori za slobodu svog izbora. Verujem da imate dovoljno snage da se nosite sa tim, jer čuvanje tajne, bilo naše ili tuđe, iziskuje mnogo energije. Sigurna sam u to da će Vaš prijetelj to umeti da ceni i nadam se da neće proći kao car Trojan u narodnoj priči.