1. Ugradnja cevčica nakon operacije trećeg krajnika

    Pitanje broj: #95852

    Poštovani,

    Moj sin star je dve i po godine. Pre šest meseci mu je operisan treći krajnik jer je imao vrlo česte upale srednjeg uva i timpanogram je pokazao oslabljen sluh. Međutim, nakon operacije se stanje nije poboljšalo, naprotiv. Ubrzo nakon operacije imao je vodeni žućkasti iscedak iz levog uva. Tada je primao injekcije. Gotovo konstantno je pod antibioticima (trenutno pije Panklav sirup), uz to pije i Bronhikum i koristimo Operil kapi za nos. Mislite li da je operacija ušiju, tj. ugradnja cevčica (a to je predlog našeg orl-a) trajno rešenje za njega? Ako jeste, da li da je obavimo što pre ili da se potrudimo da je što više odložimo? Može li se problem navratiti i nakon ove operacije? Da li možda treba uraditi još neka ispitivanja?

    Odgovoreno: 07. 03. 2012.
    • Poštovana,

      Ugradnja cevčica rešava problem upala uva jer omogućava da vazduh ulazi u srednje uvo a kada ima sekreta, one olakšavaju drenažu uva. Cevčice najčešće stoje između 6 i 12 meseci i ispadaju same. Retko je potrebno stavljati cevčice po drugi put. Jedino ograničenje, dok su cevčice u ušima, je da se uši ne kvase u toku kupanja. Potrebno je proveriti da li su ova 2 krajnika zdrava jer dete mora ponovo u totalnu anesteziju, i onda treba iskoristiti i za operaciju i ova 2 krajnika, u slučaju da oni nisu zdravi.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #95852

    • Postovani dobar dan. Mom detetu su ispale cevcice posle 6 meseci. To mi se nije dopalo, a vidim ni doktoru, narocito jer odmah po ispadanju su poceli da se vracaju problemi sa sekretom iz nosa. Pretpostavljam da ce morati opet da ugradi cevcice. Moje pitanje je, postoje li neke cevcice koje stoje duze od 6- 12 meseci, jer ocigledno da njemu to za sada nije resilo problem? Pozdrav

    • Moje dete je bilo operisano, ispale joj cevcice, sad doktor kaze da ima jos sekreta u usima, a mene strah i dal postoji mogućnost da cš opet stavjati cevcice