1. Terapija za bakteriju Pseudomonas Aeruginos

    Pitanje broj: #149036

    Poštovani,

    Molim Vas za odgovor koju terapiju primeniti u slučaju prisustva bakterije Pseudomonas Aeruginosa u grlu. Mom detetu (10 godina) je pre mesec dana brisom grla je izolovana navedena bakterija (bris nosa nije rađen). Sedam dana kasnije bris je ponovljen i ponovo je u grlu izolovana ista bakterija. Ovog puta rađen je i bris nosa i nalaz je bio uredan. Napominjem da smo analize radili u dve različite laboratorije. Inače, bris je rađen jer dete poslednja dva meseca oseća slivanje sekreta niz grlo, zbog čega je prisutan i kašalj. Napominjem da dete u poslednje tri godine ima problem sa tom vrstom kašlja (zbog "golicanja u grlu") , kao i da su lekari taj kašalj okarakterisali kao alergijski. Iz tog razloga, čim se javi pojačan šlajm u grlu mi uradimo briseve. Sve do sad brisevi su bili uredni. Dete nema druge tegobe, pluća su bo, krvna slika je u granicama normale, crp 3, 9, nema temperaturu, fizički maksimalno aktivno i napredno dete. I nakon mesec dana od prvog brisa detetu nije data nikakva terapija u vidu antibiotika (samo ispiranje grla žalfijom, biljni sirupi za kašalj). Pedijatar nam je predložio da ponovimo bris do kraja nedelje. Da li su antibiotici neophodni za lečenje ove bakterije i kako se uopšte ta bakterija leči? Da li prisustvo te bakterije zahteva još neke dodatne analize? Unapred hvala

    Odgovoreno: 13. 10. 2016.
    • Poštovana,

      Potrebno je da dete pregleda otorinolaringolog i da utvrdi u kakvom je stanju treći krajnik ako nije dete operisano. Bakterija koju pominjete je ozbiljna bakterija i nije tipična za grlo. Ako je potrebna terapija antibiotikom ona se daje po antibiogramu. Analize krvi ne ukazuju da dete ima bakterijsku infekciju. Da bi nešto bilo alergijsko potrebno je uraditi alergotest ali prvo pregled otorinolaringologa i trećeg krajnika.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #149036

    • Imam pseudomonas u spermi,kako je izleciti? je l utice na broj i pokretljivost spermatozoida?

    • Dragan Tomasevic 18. 06. 2021.

      Pseudomonass je jako teška bakterija za izliječiti je .Morate biti uporni Amikacin injekcije plus ulje divljeg origana udruženo.