1. Terapija za lečenje infarkta uha

    Pitanje broj: #102968

    Poštovani,

    U januaru mjesecu sam dobila upalu desnog uha praćenu veoma jakim bolom, dobila sam antibiotik (ne primam Penicilin). Sledeće večeri sam dobila "parezu facialis" odmah je urađen skener i orl pregled. Skener čist. Orl-ne previše zabrinut. Primala Longacefe, Urbazone, B-vitamin, posle orl pregleda mi se pojavila ranica na desnom uhu, za koju sma msilila da je nastala pregledemo, međutim ispostavilo se da je bio herpers kome sam od djetinjstva sklona, ali na usni. Nedelju dana posle toga pojavio se i na rožćnjači oka, a sa obzirom na veliku količinu kortikosteroida, aktivirala se helikobakterija, danima nisam jela a imunitet je opadao. Taman kad sam se malo opravila i sredila, jedno jutro sam se probudila sa jakim zujanjem u lijevom uhu na koje pri tom ništa nisam čula. Odmah sam se javila orl i dobila Urutal tablete jednom dnevno. Posle nekoliko dana mi je samo bilo gore i počele su vrtoglavice, mučnina, povraćanje, trajalo je danima i bilo grozno. Čim je bilo malo bolje pošla sam na Cetinje kod orl gdje je dijagnostikovan infarkt uha, tipanometrija uredna, ali audiometrija oslabljen sluh na lijevo uho 80% , bez odziva na kalori test na lijevu stranu. Dobila sam Urutal 24 mg 3 puta dnevno, i Stugeron forte uveče. Od tada je prošlo več 2 mjeseca, bila sam jednom na kontroli, audiometrija je sada na 65% oštećenja, jos uvijek propadam kada legnem I ponekad imam blage vrtoglavice. Orl kaže da i dalje ide ista terapija a ja se brinem da li su te doze prevelike u tako dugom periodu i mogu li da mi štete. Inače radila sam mr i on je u redu. A ja sam sportista, treniram djecu odbojku. Interesuje me koliko dugo ću da pijem terapiju i postoji li mogućnost da se sve vrati na staro?

    Odgovoreno: 24. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Nastavite sa istom terapijom u narednih mesec dana i onda ponovo kontrola sluha i ravnoteže. Kako se najverovatnije radi o akutnoj gluvoći i kako je orošlo dosta vremena (oko 2 meseca) , sada nema mogućnosti za nekom drugo terapijom osim te terapije koju imate čiji je cilj da se popravi mikrocirkulacija. Posle kontrole možete da koristite i preparate ginko biloba. Sobzirom da je prošlo neko vreme i da se sluh oporavio u izvesnoj meri, možete očekivati još neko poboljšanje u narednom periodu ali je to teško predvideti.