1. Šta je to endokranijum - MR i CT endokranijuma

    Pitanje broj: #139360

    Poštovani,

    Prilikom zakazivanja skenera sinusa, traženog od specijaliste za otorinolaringologiju zbog indikovanih polipa u nosu, zatraženo mi je da pre toga pribavim nalaze neurologa, eeg, kreatinin, ureu i ostale nalaze ako ih imam, radi kompjuterizovane tomografije endokranijuma. Ovo ne mogu da dovedem u vezu sa mojom bolešću. Šta je to endokranijum?

    Odgovoreno: 09. 08. 2015.
    • Poštovani,

      Vama treba ct paranazalnih šupljina bez kontrasta da bi se videli svi sinusi što je opet potrebno kada radimo endoskopsku operaciju polipa i sinusa tzv. fess. Endokranijum podrazumeva celu glavu tj. i mozak i sinuse, a radi se sa kontrastom zbog čega su tražene i analize krvi. Ovakav snimak pokazuje sva dešavanja u mozgu dok veoma loše prikazuje sinuse odnosno polipe.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #139360

    • Poštovani, potrebno mi je uraditi MRI endokranijuma. Imam ugrađeno 8 (osam) stentova u srcu. Da li smem uraditi dotični pregled? Hvala unapred. Srdačan pozdrav.

    • Poštovani, treba da uradimo MR endokranijuma da bi se proverilo eventualno postojanje metastaza usled dijagnostikovanog mikrocelularnog karcinoma pluća. Pitanje je da li nam je potreban MR endokranijuma sa ili bez kontrasta? Hvala unapred na odgovoru.

    • Snimak na MR-u pokazao : Sulkusi na konveksitetu su prosireni ,tj. Desna lateralna komora je znatno sira od leve i normalnog je polozaja. Cerkin je nalaz, ima 29 godina .Molila bih da mi protumacite , hvala unapred.

    • Uradila sam CT endokranijuma i doktor je video da fali prednji čeoni deo mozga. Gde trebam da se obratim za dalju dijagnostiku i lečenje?

    • Da li osoba koja I'ma uvecanu trbusnu aortu od 6cm zacepljenje na vratu I nozi smije primiti kontrast za snimanje CT endokranijuma

    • Imam jedan nalaz MRI endokranijuma ako bi vam mogao kako poslati da mi pojasnite, pošto nam naši doktori nisu ništa konkretno rekli.

    • Sestra je odradila pregled, ali ne možemo da razjasnimo zaključak. Da li može pomoć?

      Zaključak lekara: MR pregled endokranijuma ukazuje na fokalnu promenu u prednjem aspektu ponsa, koja najpre odgovara artefaktu, s obzirom da se vidi samo na aksijalnom T2W tomogramu, dok se na drugim sekvencijama i ravnima ne prikazuje.

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 10. 08. 2015.

      Poštovani,
      najbolje je da se ponovo obratite nadležnom orl specijalisti. Pozdrav

    • Hvala na odgovoru. Moj orl specijalista je tačno tražio msct snimak pn-šupljina, aksijalni, sagitalni, koronalni u koštanom prozoru. Taj uput sam dao sestri u bolnici (radiologija) u zrenjaninu, a ona mi je vratila papir na kome se zakazuje 04. 12. U 7, 15 kompjuterizovana tomografija endokranijuma, tj. Snimak mozga, kako vi kažete. Napominjem da mi ovaj snimak pokriva socijalno, zajedno sa putnim troškovima, jer živim u kikindi i nezaposlen sam. Šta dalje da radim, molim vas za odgovor. Rajko pejović, 1952. Godište, kikinda.