1. Regeneracija tkiva kod deteta

    Pitanje broj: #114352

    Poštovani,

    Interesuje me Vaše mišljenje, u vezi sa slučajem mog sina rođenog 15. 01. 2010. U februaru 2012. smo nakon prijema u dečijoj bolnici Olga Dedijer, dobili dijagnozu uvećane vegetacije koja je i odstranjena. Dete se nakon toga oseća mnogo bolje i tokom ove godine nije imao ni približno slične probleme kao prethodne. Međutim počeli su ponovo problemi sa curenjem iz nosa i sekretom, takođe sam primetila da je počeo slabije da čuje. Odvela sam ga kod lokalnog orl doktora gde je ustanovljeno na timpanometriji na levo c, a na desno b. Terapija je Nasonex+Phisiomer hipertonic - 30 dana + Fluimucil/100 - 14 dana. I pretpostavku da se treći krajnik regenerisao, obzirom na rezultate timpanometrije. Uradila sam briseve, nos - sterilan, grlo - streptokok a/10% . Na kontrolu u dečiju kuću idemo u utorak, kod doktora koji je pratio dete i uradio intervenciju. Nakon istraživanja došla sam do veze sa kožnim oboljenjem, koje mu je postavljeno kao dijagnoza još u 8. mesecu na kožnoj klinici, a to je ekcem infantum. Otac mu je atopičar. Koža burno reaguje na promene godišnjih doba, i povremeno ima problema sa ekcemom po licu, dok po rukam ima blaži oblik, perutanje i sitne neravnine, imao je i burnu rakciju na polen je te godine. Znači postoji mogućnost da je sve ovo zapravo atopični dermatitis, blaži oblik. U vezi sa tim dolazim do zaključka da on zapravo ima problem koji je alergijski rinitis. Mene interesuje Vaše mišljenje o svemu ovome? Da li je možda to razlog regeneracije tkiva? Da li je potrebno da se ponovo radi intervencija vegetacije? Da li streptokok, sada na grlu znači da postaju problem i tonzili? I koje alergo testove treba da uradi, nismo iz Beograda i htela bih da kod doktora odem sa svim potrebnim analizama.

    Odgovoreno: 29. 03. 2013.
    • Poštovana,

      Atopijski dermatitis ne mora da znači da je dete uvek atopijska konstitucija odnosno alergičar. Ali s obzirom da otac ima taj problem potrebno je uraditi alergo test na nekoliko alergena (5-6) za koje se sumnja da su mogući izazvači problema. Takođe nalaz timapnometrije ne mora da znači da se 3 krajnik regenerisao odnosno sekretorni otitis jer smo sada na kraju zime i sezone virusnih infekcija. Moj savet bi vam bio da uradite detetu alergo test u nekoj perdijatrijskoj ustanovi koja se time bavi kao što je dečja klinika u tiršovoj i da treba posle izvesnog vremena ponoviti timpanometriju.