1. Ravan timpanogram kod deteta

    Pitanje broj: #103369

    Poštovani,

    Zanima me da li ravan timpanogram kod deteta uvek ukazuje na sekret nakupljen u srednjem uhu ili može biti posledica uvećanih nepčanih krajnika? Ako može, da li je tada ravan timpanogram indikacija za operaciju nepčanih krajnika ili za ugradnju cevčica? Ostali simptomi su bistra sekrecija iz nosa koja se medikamentima jako teško zaustavlja (orl je gotovo sasvim siguran da nije u pitanju alergiski rinitis) i često vrlo uvećani a ponekad crveni nepčani krajnici. Dete lepo jede, spava bez teškoća i izgleda kao sasvim zdravo dete.

    Odgovoreno: 02. 08. 2012.
    • Poštovana,

      Ako je ravan timpanogram u dužem vremenskom periodu znači da je sekret prisutan u srednjem uvu. Lečenje se sastoji od uklanjanja trećeg krajnika i stavljanja aeracionih cevčica. Ako se posle prosecanjea bubne opne ispostavi da sekret nije gust i viskozan onda se cevčica ne stavlja jer će biti dovoljno uklanjanje 3 krajnika. Timpanometrija se radi povo 6 nedelja posle operacije. Za nepčane krajnike je potrebno dobro razmisliti da li su za uklanjanje.