1. Polipi u nosu

    Pitanje broj: #95417

    Poštovani,

    Operisala sam polipe u nosu do sad 6 puta, 5 puta u opštoj i pre malo više od godine u lokalnoj anesteziji u petom mesecu trudnoće. Nažalost, opet mi je nos prepunjen i više nikakav sprej ili lek ne pomaže, a kako mi se pogoršava i astma spremam se opet za operaciju. Do sad sam operisana klasičnom metodom (ne znam kako se zove ali neko sečenje, vučenje pa kako mi je sluzokoža u jednoj nozdrvi toliko oštećena da boli i kad dišem (kad to mogu). Pitam se da li bi bilo bolje da pokušam nekom novom metodom, pogotovo što sam načula da se u Nišu sad to radi i laserom (kome se može obratiti i ko to radi), možda bi zavod odobrio.

    Odgovoreno: 28. 02. 2012.
    • Poštovana,

      Danas se operacija polipa se radi endoskopskim putem (fess) što predstavlja minimalno invazivnu hirurgiju tako da je malo oštećenje sluzokože a detaljno uklanjanje polipa iz nosa i sinusa. Uvek se napravi skener sinusa jer se operacija ovom metodom izvodi veoma precizno. Pre operacije se piju lekovi i posle operacije da se uspori ponovni rast polipa. Znači problem polipa je hroničan i morate redovno dolaziti na kontrole. Najbolje je da se javite na ovaj mail i da se dogovorimo za pregled. Polipi se ne operišu laserom.