1. Oštećena sluznica u jednoj nozdrvi

    Pitanje broj: #125698

    Poštovani,

    Poslednjih 10 godina, posle povrede, imam blagu devijaciju nosa. Kažem blagu zato što tako piše na ct snimku. Sinusi otečene sluznice ali bez bakterijske upale ili tečnosti, pneumatizovani. Nalaz uredan. Na snimku se vide ohipertrofirane nosne školjke, bez bilo kakvih drugih pojava. Snimak sam radio zbog hroničnih problema sa disanjem na nos koji se postepeno pogoršavaju u poslednjih 10 godina, a kulminirali su ove zime. Naime, posle te povrede i otečenog tkiva, navukao sam se na Olint kapi. Postale su mi obavezne i danju i noću. Ove jeseni, posle desetogodišnje zloupotrebe kapi, desna nozdrva prestala je na iste da reaguje, a zatim se pojavilo i izduvavanje po malo krvi nakon jutarnje toalete. Na to se nadovezalo post nazalno slivanje bezbojnog sekreta, nekoliko briseva grla i nosa na bakterije i gljivice, sve uvek sterilno. Temperatura nikad. Krvna slika odlična, sedimentacija 2, leukociti 5, leukocitna formula sve na sredini ref. vrednosti. Sve ostalo u ks, uključujuci i glukozu i hormone tiroidne žlezde ok. Test na inhalatorne i nutritivne alergene negativan na sve sto je testirano. Ultrazvuk vrata, svih žlezda, karotida, zgloba vilice, na mfh klinici b. O. Radjena videostroboskopija glasnih zica, sve uredno. Krajnici ok. Testiran na gastro reflux, ni to nije. Spavam odlično i simptomi mi nisu najgori ujutro već popodne. Zaključak posle svega, problem je u nosu. Kroz levu nozdrvu poslednjih meseci osećam senzaciju prevelikog protoka i "hladnog vazduha" i kada je toplo, a desna bez kapi skoro da više i ne radi, tako da 2 meseca isključivo dišem na levu nozdrvu, non-stop. Cela leva strana ždrela pa sve do grkljana stalno se oseća nadraženo, uz stalnu potrebu za "pročišćavanjem" grla i ponekad blagim kašljucanjem, kojom prilikom iskašljem uvek po malo bezbojnog gustog sekreta. Posle svega, moj doktor me upućuje na jednu privatnu kliniku da mi urade redukciju nosnih školjki radio talasima, posebno desne. Međutim, kada sam došao tamo, doktorka me odbija i insistira na septoplastici. Vraćam se kod mog doktora koji i dalje tvrdi da je septum blago deviran i da nije fizička prepreka disanju, i navodi činjenicu da sam dok su kapi delovale mogao da dišem i kroz desnu nozdrvu. Šta sada da radim? Ko je tu u pravu? Totalno sam zbunjen i ne znam kako da postupim.

    Odgovoreno: 26. 02. 2014.

Komentari na pitanje: #125698

    • Dobar dan da vas pitam imam alergijski rinitis upalu sluznice i boli me leva strana nosa i slepoocnica i da vas pitam koji bi to uzrok bio.Bio sam na orl i doktorka mi je videla sinuse rekla je da su dobri sinusi i da to sto me boli slepoocnica nije do sinusa vec nesto drugo.

    • imam tu muku u nosu i gornjoj vilici radila CT nosa zadebljana sluznica ljevovog maxilarnog sinusa uradila i 3 D snimak gornje vilice takodje zadebljana ljeva strana maxilarnog sinusa sprejeva i hodanje od vrata do vrata dosta mi je molim savjet

    • Molim za misljenje! Imam 44 god. Od svojih nekih 15 godina imam devijaciju nosa, koja mi nije smetala. Godinama je desna nozdrva uvek uzimala 100% vazduha, a leva 30-40% vazduha. Nisam imao glavobolje i receno mi je pre 20 tak godina da nije za operaciju. Da skratim sada imam jake glavobolje svaki 5 dan otprilike i receno mi je da imam otok nosne skoljke. Kazite mi kako da se resim glavobolje od desne polovine glave. Imam utisak kada bi manje vazduha primao na desnoj nozdrvi bilo bi mi bolje. Hvala