1. Opravak nakon operacije štitne žlezde

    Pitanje broj: #104118

    Poštovani,

    Molila bih Vas da mi pojasnite šta znači ova dijagnoza: paralysis plicarum vocalium et laryngis/paralysis n. Lar. Inf. L. Sin/ struma multinodosa nontoxica/st. Post lobektomiam l. Sin. A. M. Iii. Klinički nalaz desna polovina larinksa dobro pokretna, leva polovina larinksa nepokretna, disajni prostor uredan, glotisna okluzija insuficijentna uz šum u govornom glasu i izražene spoljne znake hiperkrizije, leva glasnica u paramedijalnom položaju. Endovideolaringostroboskopski-desno prisutne, asimetrične i nepravilne vibracije, levo samo pasivni vertikalni pokreti glasnice. "

    Odgovoreno: 18. 08. 2012.

Komentari na pitanje: #104118

    • Dobar dan operisana sam 22.12.2023 izvadila sam celu štitnu, mene zanima da li će mi se glas vratiti. Pričam ja ali skroz tiho i zamaram se prilikom razgovora. ORL mi je rekao da vidi neka oštećenja i da moram na vežbe. A moj dr koji me je operisao kaže da je to normalno i da za nekih 6 meseci bi trebao glas da mi se vrati. Zanima me Vaše mišljenje, unapred hvala.

    • Snezana Milosevic 28. 11. 2023.

      Operisana sam 20.11.2023. Uklonjena je leva polovina štitaste žlezde i donja leva parastitna žlezda. Kada su skinuti konci 28.11. ukazao se veliki otok. Rana izgleda uredno. Živim u manjem mestu i moja doktorka to nije videla. Da li da odem u Beograd odmah ili da sačekam još neko vreme?

    • Poštovanje. Operisana sam 2.10.2023. Oporavak je bio lak, međutim poslednja dva dana osjećam da me rana više boli nego inače, blago peckanje, bol prilikom pomjeranja glave. Zanima me samo da li je to normalno? Hvala.

    • Operisala sam št.žlezdu 8.5. 2023.  totalna tireoidektomija i rana uredno zarasta međutim pojavio mi se otok posle 22 dana od operacije. Otišla sam kod doktora koji me je operisao na kontrolu, tako da je on malo bocnuo i stisnuo na mestu gde su bili konci gde je malo izašlo tečnosti(2-3)kapi,previo i rekao da je rana super i da je sve u redu da nemam razloga za brigu. Tog dana mi je bilo lakše i popodne je otok počeo da spada da bi sinoć ponovo počeo da raste i da se uvećava. Rana je i dalje normalna,nema crvenila,nema T,sem što me jako zateže vrat zbog otoka. Koliko je ovo normalno za posle operacij,e a kontrolu imam 8.06 2023?

    • Postovani operisana sam 01.12.2022 jos uvek ne pijem hormonsku terapiju jer razultate nisu jos gotovi , a i glas mi je oduzet skroz nema nikakvih poboljsanja pa interesuje me kad ce se vratiti glas .

    • 14.07.22 sam imala tireideoktomiju. Posle operacije sam imala a i sada imam pproblem sa gutanjem vode, zagrcavanje i kašljanje. Čvrstu hranu, kremastu i gusti jedem bez problema. Gutljaj po gutljaj nekad uspe,ali nakin 2 do 3 gutljaja dodje do opet do zsgrcavanja. Problem je što ne znam zasto je to tako i kad ću moći da pijem vodu. Postoje li jeke vežbe za to. Molim vas pomožite saveto. Doktor ORL je napisao dijagnozi J380. Pozdrav

    • Operisan prije 10 dana,glas je bio normalan ,ujutru je slabiji ,pa me strah i da pričam,hoće li se to popraviti i šta dalje pozdrav

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 12. 05. 2017.

      Nije jasno šta je vaše pitanje?

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 20. 08. 2012.

      Samo vežbe koje su vam pokazali. Potrebno je obično oko 6 meseci da zdrava strana preuzme i funkciju nepokretne strane tako da će se glas vremenom normalizovati. U međuvremmenu će biti i boljih i lošijih dana kao što ste i sami primetili, nikako nemojte da kupujete kojekakve čudotvorne lekove alternativne medicine jer da nešto pomože to odavno ne bi bio alternativni nego zvanični lekovi.

    • Operacija je bila pre 3 meseca. Sta vi mislite dali ce to samo po sebi da prodje ili treba nesto da primenjujem (osim nekih vezbi koje mi je logoped pokazao) , jer meni nije bolje cak mi je ponekad losije tj. Vise sam promukla.