1. Operacija trećeg krajnika kod deteta i ugradnja cevčica u uši

    Pitanje broj: #103992

    Poštovani,

    Moj sin ima 5 godina, prilično je bolešljiv-upale grla, uha, skoro svaki mjesec. Vodili smo ga kod raznih specijalista, otkriveno je da ima uvećan treći krajnik i pojavili su se problemi sa sluhom, a nema alergiju. Bio je pod terapijom 4 mjeseca, Nasonex sprej u nos, fiziološka otopina u nos i Aureus sirup, ništa mu nije pomoglo. Radio je četiri timpanometrije, tri su mu tip b, pa je doktorica predložila operaciju sva tri krajnika i ugradnju cjevčica u uši, ali tek nakon još jednog timpanograma. On je odrađen i navodno ima nekih pomaka, nakon 10 pokušaja, utvrđeno je da je tip c. I kontrola je opet odgođena za mjesec dana. Šta mi Vi savjetujete? Da li da potražim savjet drugog specijaliste na klinici ili da čekam?

    Odgovoreno: 15. 08. 2012.
    • Poštovana,

      Uradite još jednom timpanometriju i onda bez obzira na rezutat timpanometrije, zbog čestih upala ušiju, detetu treba sigurno izvaditi 3 krajnik i otvoriti bubne opne da bi se video kvalitet sekreta u srednjem uvu - ako je sekret gust i viskozan, potrebno je staviti aeracione cevčice; ako nema sekreta cevčice se ne stavljaju (bubne opne zarastu veoma brzo jer imaju veliki potencijal za zarastanje). Odluka o operaciji nepčanih krajnika se bazira na broju gnojnih angina i njihovoj veličini odnosno da li su preterano uvećani za uzrast.