1. Problem sa disanjem i sinusima

    Pitanje broj: #150400

    Poštovani,

    Imam problema sa disanjem i sinusima, još od 1995. godine. Zapravo, počelo je sa nekakvim prehladama, graničnim temperaturama, stafilokokom u brisu nosa, da bi 1998. godine bila nađena cista u desnom max. sinusu i zasjenčen lijevi max. sinus, alergija na polen trave, vunu, grinje i prašinu. Na pregledu u Beogradu 2001. godine kod prof. Ivanovića nađena je isto cista desno i lijevo. Bila je ogromna i u formiranju, uz vazomotorni rinitis. Predlagana je u međuvremenu operacija i sinusa i pregrade, korištena je terapija sprejevima i slanom vodom. Nisam imao nekih izrazitih tegoba, osim povremenih kihanja u salvama, rijetkih glavobolja i prehlada. 2007. godine na pregledu kod doktora Kitanoskog nađen je i hiperakuzis, i preporučena septoplastika, obostrano meatotomija i radikoagulacija obe nosne školjke kod doktora Bijelića. Trpio sam takvo stanje i povremeno koristio terapiju, da bi se krajem 2012. godine leva nosnica totalno začepila, počela da krvari uz jaku temperaturu. Na kontroli u martu 2013. godine u Banja Luci nađen je antrohoanalni polip lijevo. Na ct snimku iz marta 2013. naslućuju se hronične promjene u vidu zadebljanja sluznice lijevog maks. sinusa, sluznice srednjeg nosnog hodnika kao i hiperplastična sluznica donje nosne školjke. Ciste nisu pomenute, pitam se zašto? Predložena je operacija i polipa i pregrade, ali je odložena, a u međuvremenu terapija Nyripan-om je dala rezultate, i vremenom sam prodisao na lijevu stranu, a antrohoanalni polip je vremenom iščezao. Ali od tada me desna nosnica guši više. Pokušavano je i sa Avamys-om, Xyzal-om, samoinicijatvno Cinnabsinom posebno 2 mjeseca, Flixonase-om, Sterymar-om i raznim varijantama morske soli, ali sve to kao da više odmaže nego što pomaže. Koliko shvatam, malo bolje dišem kad je vrijeme pred kišu ili kad je vjetrovito i mislim da to ima neke veze s vlažnošću zraka. Dakle, bolje dišem na lijevu stranu a na desnu nešto bolje samo kad se lijeva začepi. Stalno mi je suvo u nosu, kao da je unutra pjesak, pogotovo ujutro i imam osjećaj kao da se u toku noći iznova prehladim. Mislim da mi smeta i centralno grijanje, često sam na vazduhu, pijem dosta vode ali sve mi je sve suvo oko usta i nosa. Desna nozdrva mi poslije išmrkavanja krvari. Na jednoj od kontrola unazad par mjeseci doktor u Banja Luci mi je rekao da je problem na nivou sluznice i da operacija ne bi puno pomogla, da bi je potom ipak predložio. Takođe imam kljucajuće bolove na lijevoj strani gornje vilice, i osjećaj kao da je data injekcija za vađenje zuba, na tom mjestu su ranije izvađena dva, pa bridi i trne. Tu su i prave glavobolje koje počnu s desne strane potiljka, potom bol na lijevoj strani gornje vilice i obuzmu čitavu glavu, naročito poslije vožnje ili kad ne popijem kafu ujutru i ne doručkujem. Na rtg nalazu iz juna 2016. piše da imam cistu u levom max sinusu bazalno i da je to vjerovatno mukokela kao posljedica hroničnih upalnih procesa, takođe suspektan defekt alveolarnog nastavka maxilae lijevo, nosna pregrada diskretno devirana u desnu stranu. Na orl nalazu od 2010. piše da je sluznica nosa mirna, uz dg. dsn i cista. Predložena je operacija u opštoj anesteziji kojoj baš i nisam rad, pogotovo što mi je doktor uz to rekao da bi se problemi mogli vratiti. Urađena je i mr glave na prijedlog neurologa prije mjesec i po dana, a nalaz je sljedeći: cista u alveolarnom recesusu lijevog maksilarnog sinusa, devijacija septuma desno i konha buloza obostrano. Zaista, nije mi jasno šta pravi problem, pored ciste, kod disanja na desnu stranu i uopšte: kriva pregrada, alergija, sluznica, nervni sistem ili sve zajedno. Ako su se ranije ciste i polip povukli konzervativnom terapijom ili možda sami od sebe, može li tako biti i sada s cistom - mukokelom? Da li i šta operisati i da li se nešto može postići intervencijom na sluznici uz pomoć radio talasne hirurgije, znam da pregrada ostaje problem, ambulantno i lokalnom anestezijom, ako je to moguće, a u cilju da se bolje diše na desnu stranu? Ako i može, da li ta terapija nosi sa sobom nuspojave, da li se i u tom slučaju problemi i kakvi mogu vratiti, itd...

    S poštovanjem, Đorđe

    Odgovoreno: 19. 01. 2017.
    • Poštovani,

      S obzirom da vase tegobe traju preko 10 godina teško je bez pregleda reći da li bi operacija septuma i sinusa rešila Vaše probleme. Ono što je sigurno to je da ne treba sluzokožu nosa unuštavati na bilo koji način pa ni radio talasima. Najbolje bi bilo kada bi sa svim Vašim snimcima: skener sinusa, magnetna rezonanca došli na pregled. Ono što ne treba više da radite je da snimate sinuse na običnom rendgenu jer se zračite nepotrebno.